skip to Main Content

چطور میتوانیم از مشکل فراموشی زبان خارجی که یاد گرفته ایم جلوگیری کنیم؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تجربه ثابت کرده است که فراموشی زبان خارجی از یادگیری آن بسیار آسانتر است!

اما راه حل این مشکل چیست؟ آیا یادگیری زبان بدون فراموشی اصلا امکان پذیر هست؟

تمرین و تقویت مداوم مهارت های مرتبط با زبان خارجی برای زبان آموزان موثرترین راه حل است. اشتباهی که اغلب زبان آموزان مرتکب می شوند این است که معمولا به برنامه های آموزشی محدودی متمرکز می شوند، برای مثال فقط از کتاب های اصلی و سی دی ها و دیگر ابزار اموزشی برای یادگیری زبان استفاده می کنند. در حالی که منابع موثر دیگری نیز وجود دارند که یادگیری زبان بدون فراموشی را میسر می کنند.

خواندن روزنامه، گوش دادن به موسیقی و دیدن فیلم یا برنامه به زبان خارجی

به کارگیری مفاهیم متعدد مرتبط با همان زبان خارجی، راه حل خوبی برای از جلوگیری از مشکل فراموشی زبان است. مثلا فردی که به طور مرتب روزنامه می خواند، درک بهتری از ساختار جملات زبانی که می خواهد فرابگیرد خواهد داشت. برای مثال، پیشنهاد می کنیم سطح مهارت لیسنینگ و دایره لغات زبان خود را با گوش دادن به موزیک های به همان زبان خارجی تقویت کنید. همچنین اغلب اساتید زبان های خارجی توصیه می کنند که تماشای حداقل یک فیلم یا برنامه به زبان خارجی مورد نظر در هفته را حتما در برنامه یادگیری زبان خود قرار دهید.

به عبارت دیگر شما یک زبان خارجی را خیلی سریعتر یاد میگیرید و البته یادگیری زبان بدون فراموشی را تجربه خواهید کرد، اگر تا جایی که ممکن است و می توانید خود را با آن زبان درگیر کنید!

عادت به صحبت کردن به زبان خارجی، روشی موثر برای غلبه بر فراموشی زبان

بدون داشتن تمرین کافی و تجربه، صحبت کردن به زبان دیگر تقریبا غیر ممکن است. برای این کار سعی کنید در طول روز چند مکالمه شفاهی به زبان خارجی موردنظرتان انجام دهید. قواعد گرامری و لغاتی که در کلاس اموزش داده می شوند باید در جریان مکالمات واقعی تمرین شوند. اگر شما مرتب به زبانی که میخواهید یاد بگیرید صحبت کنید، پس از گذشت مدت زمان نه چندان طولانی می توانید بر مشکل فراموشی زبان غلبه کنید و پیروز شوید!

صحبت کردن با افراد بومی (Native) که زبان خارجی مورد نظر شما برای یادگیری درواقع زبان مادری آن ها محسوب می شود، راه دیگری برای یادگیری زبان بدون فراموشی است.

وبسایت OTeacher یک پلتفرم تخصصی برای آموزش زبان های خارجی با اساتید Native فراهم نموده است که با استفاده از این روش می توانید مهارت های زبان خارجی موردنظر خود را به راحتی و به سرعت تقویت نموده و روش های یادگیری زبان بدون فراموشی را با استاد خود تمرین کنید.

سفر به کشورهای خارجی

سفر به کشورهای خارجی فرصت های جذاب و فراوانی برای صحبت کردن به آن زبان برای شما فراهم می کند. مثلا اگر می خواهید زبان فرانسوی یاد بگیرید، بهتر است یک سفر به فرانسه داشته باشید. همچنین برای درک مستقیم فرهنگ فرانسوی ها با افراد دو زبانه در آن کشور – مانند فروشندگان در مناطقی که اغلب مهاجران در آنجا سکونت دارند- صحبت هایی هرچند کوتاه داشته باشید.

برای یک زبان آموز بسیار مهم است که حافظه خود را در حوزه گرامر و لغات آن زبان خارجی به روز نگه دارد تا بتواند بر مشکل فراموشی زبان به خوبی غلبه کند. در هر زبان خارجی اغلب مفاهیم گرامری زیادی هست که فقط در موقعیت های خاص به کار می رود؛ برای مثال، کاربرد برخی افعال و عبارات در زبان اسپانیایی بسیار نادر است و به آسانی فراموش می شوند. برای حل مشکل فرامویشی زبان اسپانیایی در این زمینه، پیشنهاد می کنیم با بهره گیری از کتاب های گرامر اسپانیایی و استفاده از مفاهبم در صحبت های روزانه، ذهن خود را به روز نگه دارید.

با تقویت و اصلاح مداوم مهارت های مرتبط با هر زبان خارجی، هر زبان آموزی می تواند پروسه فراموشی زبان خارجی مورد نظر خود را به تعویق بیندازد. پس با به کارگیری سه روش بالا، روش های یادگیری زبان بدون فراموشی را برای خود ساده تر کنید.

مقاله مرتبط :

موثرترین روش های تسلط بر یادگیری زبان چیست؟

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که به این نوشته نظر میدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search