skip to Main Content

چگونه تلفظ کلمات انگلیسی را یاد بگیرم؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

یک از رایج‌ترین سوالاتی که زبان آموزان می‌پرسند این است: که چگونه تلفظ کلمات انگلیسی را یاد بگیرم؟ همه افراد دوست دارند که بتوانند شبیه افراد نیتیو انگلیسی صحبت کنند. آن‌ها ترجیح می‎‌دهند که دیگران متوجه نشوند زبان انگلیسی زبان دوم آن‌هاست. در این زمان باید از آن‌ها پرسید که چرا می‌خواهند مانند یک انگلیسی زبان به نظر بیایند؟ آیا واقعا لهجه اهمیت بیشتری نسبت به تلفظ دارد؟ درباره یادگیری همزمان چند زبان چطور فکر می‌کنید؟ می‌دانید که چندزبانه‌ها و کسانی که دو زبان را با هم یاد می‌گیرند عموما در تلفظ مشکل دارند؟  به این سوالات فکر کنید و این مقاله را تا انتها بخوانید. می‌خواهیم درمورد اهمیت تلفظ درست، لهجه و چگونگی یادگیری تلفظ کلمات انگلیسی صحبت کنیم.

تلفظ کلمات انگلیسی یا لهجه؟

تلفظ درست کلمات صرفا زمانی ایجاد نمی‌شود که شما لهجه خوبی داشته باشید. خیلی از افراد کلماتشان را به‌گونه ای ادا می‌کنند که هر انگلیسی زبانی متوجه آن می‌شود اما لهجه یک انگلیسی زبان را ندارند. تقریبا می‌توان گفت که هیچ غیر بومی وجود ندارد که بتواند در همه زمان‌ها و موقعیت‌ها همانند یک فرد نیتیو صحبت کند. باید روراست باشیم؛ این یک هدف غیرضروری است که بخواهیم مثل افرادی که انگلیسی زبان مادریشان است صحبت کنیم. علاوه بر این، حتی اگر مثل یک بومی صحبت کنید؛ آیا واقعا می‌توانید که تمام فرهنگ آن‌ها را بپذیرید و خودتان را با آن وفق دهید؟

 

تا به حال برایتان سوال شده که تفاوت لهجه آمریکایی، بریتانیایی و استرالیایی در چیست؟ مقاله زیر به شما کمک می‌کند که جواب سوالتان را پیدا کنید:

“مهمترین تفاوت‌های انگلیسی آمریکایی و بریتانیایی”

“تفاوت انگلیسی استرالیایی با انگلیسی بریتانیایی یا آمریکایی”

تلفظ:

داشتن یک تلفظ درست در زبان جدیدی که می‌آموزید بسیار عالی است. این هدف زمان‌بر است، اما در عین حال اعتماد به نفس شما را هنگام صحبت کردن بالا می‌برد. اغلب ما زمانی که یک کتاب آموزش زبان را به دست می‌گیریم؛ قسمت ‌های اول کتاب را رد می‌کنیم. قسمت‌های اولیه هر کتابی مربوط به تلفظ واژگان و حروف الفبا است و ما فکر می‌کنیم که این قسمت ارزش مطالعه ندارد. اما حقیقت این است که پایه‌های اسپیکینگ زبان از تلفظ کلمات انگلیسی آغاز می‌شود؛ و بخش گرامر و کلمات قسمت‌های بعدی یادگیری یک زبان را تشکیل می‌دهند.

نویسندگان معمولا این بخش ها را با جزئیات بسیار نوشته و تمرین‎‌هایی را درباره چگونگی تلفظ و درست متوجه شدن آن می‌آورند. باید حتما زمانی را برای خواندن این بخش‌ها اختصاص دهیم؛ تا پایه محکمی برای حرکت رو به جلو داشته باشیم. فرایند یادگیری تلفظ کلمات انگلیسی، بسته به پشتکار و زمانی که برایش اختصاص می‌دهید متغیر است. البته که زبان مادری زبان‌آموزان در بخش تلفظ و لهجه بسیار تاثیرگذار است؛ چراکه مشترکات آوایی و زبانی باعث می‌شود که پروسه یادگیری تلفظ کلمات انگلیسی کوتاه‌تر شود.

لهجه بسیار عالی:

خیلی خوب است که دوست دارید مثل یک انگلیسی زبان صحبت کنید؛‌ اما نباید در این مورد دچار وسواس شوید. به هویت و لهجه خودتان افتخار کنید. این چیزی نیست که بخواهید در موردش شرمنده باشید. اگر در حال کار کردن روی تلفظ کلمات انگلیسی هستید متوجه می‌شوید که لهجه شما نیز به طور طبیعی و در طول زمان هنگام صحبت کردن با افراد انگلیسی زبان ارتقا می‌یابد. کلید یادگیری تلفظ درست، یادگیری صدای درست حروف است و با تمرین در طول زمان لهجه شما بهبود می یابد.

تمرین:

برای بهبود تلفظ کلمات انگلیسی چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟ بعد از اینکه با معلم زبان آنلاینتان درمورد هدفتان یعنی یادگیری تلفظ کلمات و در نهایت لهجه صحبت کردید؛ از او بخواهید که درباره شما نظر بدهد. نحوه صحبت کردن معلمتان را تقلید کنید. دوباره درباره حروف الفبای انگلیسی و صدای هر حرف مطالعه کنید. تمرینات مربوط به تلفظ کتاب را به طور کامل انجام دهید. به صداهای تکی و ترکیبی توجه کنید. استرس و ریتم را در جملات در نظر بگیرید. صدایتان را ضبط کنید و آن را با فایل صوتی کتاب و یا نحوه تلفظ معلمتان مقایسه کنید.

اگر نمی‌توانید با لهجه و ادای کلمات معلم زبانتان ارتباط بگیرید از اتیچر استفاده کنید. این پلتفرم به شما کمک می‌کند که قبل از انتخاب معلم زبان آنلاین خودتان نمونه ای از نحوه صحبت کردن او را بشنوید و اگر با او احساس راحتی کردید کلاستان را رزرو کنید.

همچنین مطالعه شود:

“آیا دانستن فونتیک و تلفظ لغات در یادگیری زبان موثر است؟”

 

اگر با صداهای خاصی مشکل دارید می‌توانید:

‌- به فونتیک بین‌المللی الفبا برای راهنمایی مراجعه کنید.
– از یک بومی درباره نحوه جای‌گذاری زبان در دهان و چگونگی بیرون دادن هوا در حین تلفظ حرف مورد نظر بپرسید.
– نظر یک انگلیسی زبان را در مورد تلفظ خودتان بپرسید.
– سعی کنید تلفظ را به صورت اغراق آمیز انجام داده سپس یکی دو درجه از غلظت آن کم کنید.
– سعی کنید لهجه زبان در حال آموزش را در زبان خودتان تقلید کنید.

این موارد راهکارهایی عملی برای تسلط کامل بر صداها و ریتم زبان آموزشی است، بدون اینکه نگران یاد داشتن واژگان و گرامر باشید. در نهایت از تمرین لذت ببرید. اگر اشتباه کردید با معلم و دیگران بخندید. چیزی که با خنده همراه باشد بسیار آسان‌تر می‌شود.

تا زمانی که نشانه‌ای از بهبود وضعیت تلفظ کلمات انگلیسی مشاهده نکرده اید؛ از تمرین دست نکشید. با زمان گذاشتن یا به نتیجه خواهید رسید یا یک جایگزین خوب برای صدایی که نمیتوانید ادا کنید خواهید یافت. مثال این مسئله اسپانیایی زبانانی هستند که نمی‌توانند صدای حرف “ر” را بگویند. برای همین تلفظ این حرف در انگلیسی را با تلفظ فرانسوی آن جایگزین کرده‌اند. درست است که این مسئله کیفیت صحبت‌ آن‌ها را پایین آورده اما بومیان زبان انگلیسی می‌توانند منظورشان را متوجه بشوند.

پیدا کردن هم زبانان با صدای مشابه صدای خودتان در زبان مادریتان نیز می تواند گزینه خوبی باشد. به یاد داشته باشید که نیاز نیست تلفظ شما مانند تلفظ یک مرد ۲۱ ساله با صدای بم باشد در صورتی که شما زنی ۴۰ ساله با صدای زیر هستید. در این باره تقلید بهترین راه رسیدن به هدف است. گوش دادن به موزیک‌های انگلیسی و تماشا فیلم زبان اصلی هم به شما در این راه کمک میکند.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که به این نوشته نظر میدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search