skip to Main Content

معرفی چند کتاب لغات آیلتس برای موفقیت در آزمون

کتاب لغات آیلتس
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

افرادی که می‌خواهند در آزمون آیلتس شرکت کنند، از هر ابزاری استفاده می‌کنند تا در این آزمون نمره قابل‌قبولی به دست بیاورند. علاوه بر شرکت در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی، استفاده از انواع کتاب، اپلیکیشن و… طبیعی است. کتاب‌های حوزه آیلتس بسیار متعدد و متنوع هستند. این کتاب‌ها به تقویت مهارت‌های مختلف آنها می‌پردازند. بخشی از پرطرفدارترین کتاب‌های این حوزه، کتاب لغات آیلتس است؛ کتاب‌هایی که بر اساس متدهای متفاوت، به آموزش واژه‌های زبان انگلیسی به زبان‌آموزان می‌پردازد. اما مگر دانستن لغات چه قدر اهمیت در مبحث آموزش زبان اهمیت دارد؟ با هم این موضوع را بیشتر بررسی می‌کنیم.

اهمیت دانستن لغات در آزمون آیلتس

بسیاری از ما زبان انگلیسی را در دوره خردسالی و با یادگیری تعدادی واژه ساده و روزمره شروع کردیم. در واقع پیش از اینکه چیزی از گرامر، مکالمه و… بدانیم، زبان آموزی را با لغات شروع کردیم. اما اهمیت واژه‌ها و کتاب لغات آیلتس به همین جا ختم نمی‌شود. در واقع زمانی که می‌خواهیم هر یک از مهارت‌های زبانی یعنی نوشتن، خواندن، مکالمه و شنیداری (Writing, Reading, Speaking, Listening) را تقویت کنیم، باید به واژه‎‌های انگلیسی مسلط باشیم.

اهمیت کتاب لغات آیلتس
زمانی که شروع به نوشتن می‌کنید، اگر به واژه‌های زبان انگلیسی مسلط نباشید، محدوده عملکردتان کوچک خواهد بود. به دیگر سخن، اگر به اندازه کافی واژه بلد نباشید، نمی‌توانید هر چه در ذهن دارید را روی کاغذ بیاورید. وضعیت در مکالمه هم به همین ترتیب است، اگر واژه‌های زیادی ندانید، صحبت کردن برایتان بسیار سخت خواهد شد. از سوی دیگر، بلد نبودن تعداد کافی واژه، باعث می‌شود که نتوانید متن‌های بخش Reading را به خوبی درک کنید و به پرسش‌های آنها پاسخ دهید. شرایط در بخش شنیداری یا Listening هم به همین منوال است؛ یعنی اگر به تعداد کافی واژه بلد نباشید، معنی جملات بخش شنیداری را نمی‌فهمید. با این اوصاف، احتمالا به دنبال یک کتاب لغات آیلتس کامل و جامع هستید تا تمام نیازهای شما را برطرف کند. اما همان طور که اشاره شد، در حال حاضر تعداد زیادی کتاب لغات آیلتس در بازار وجود دارد که ممکن است برای انتخاب از میان آنها دچار سردرگمی شوید.

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم از دست ندهید!
چه کتاب هایی برای آیلتس بخوانیم؟

بنابراین تعدادی کتاب لغات آیلتس را به شما معرفی می‌کنیم تا با آگاهی از بین آنها دست به انتخاب بزنید.
آنچه در ادامه به عنوان کتاب لغات آیلتس می‌آید، پیشنهادهای سایت‌ آیلتس متریال است.

این چند کتاب لغت آیلتس را از دست ندهید!

۱. کتاب IELTS Vocabulary

تقریبا هر منبعی را که ببینید، این کتاب را به عنوان نخستین گزینه خود مطرح کرده است. در این کتاب تنها واژه‌ها با معانی آنها نیامده‌اند بلکه از آنها در مکالمات مختلف استفاده شده است. به همین دلیل واژه‌ها بهتر در ذهن زبان‌آموز ثبت و ضبط خواهند شد. ضمنا با مطالعه این کتاب، با کاربرد درست واژگان نیز آشنا خواهید شد.

۲. کتاب Collins Vocabulary for IELTS

این کتاب لغات آیلتس که به همراه سی‌دی آن فروخته می‌شود، شامل ۲۰ درس است. و واژه‌هایی که در این کتاب یاد می‌گیرد برای هر چهار مهارت زبانی شما یعنی خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری مفید است. در این کتاب، تمرینات و آزمون‌هایی نیز وجود دارد که یادگیری شما را ارتقا می‌دهد.

۳. کتاب English Collocations in Use

آموزه‌های این کتاب لغات آیلتس که در ۵ جلد تهیه و از سوی انتشارات دانشگاه کمریج منتشر می‌شود، از سطح مبتدی شروع شده و به سطح پیشرفته می‌رسد. برای هر سطح علاوه بر کتاب اصلی دو کتاب دیگر، یعنی کتاب تمرین و کتاب آزمون نیز وجود دارد. English Collocations in Use از مهم‌ترین کتاب‌های این لیست است.

۴. کتاب Barron’s Essential Words for IELTS

در این کتاب لغات آیلتس، با استفاده از متن‌های مفهومی و مکالمه‌های متنوع، معنای واژه‌ها را به طور کامل و عمیق درک خواهید کرد. علاوه بر این، در این کتاب ۶۰۰ واژه‌ای که بارها در آزمون آیلتس مورد استفاده قرار گرفته، ارائه شده است. واژه‌های این کتاب حوزه‌های مختلفی از جمله گردشگری، طبیعت، محیط زیست، سرگرمی، هنر و… را شامل می‌شود.

۵. کتاب ۴۰۰۰ English Words

۴۰۰۰ واژه انگلیسی، یک سری کتاب شش جلدی است که به دفعات در آزمون آیلتس آمده است. واژه‌های این کتاب لغات آیلتس برای سطوح مبتدی تا پیشرفته، درنظر گرفته شده‌اند. هر یک از دروس این کتاب‌ها، ۲۰ واژه جدید را در قالب جملات و عبارات معرفی می‌کنند. در پایان هر درس نیز یک داستان کوتاه با استفاده از واژه‌های آن درس، وجود دارد.

۶. کتاب Oxford Word Skills

کتاب مهارت‌های واژگانی آکسفورد دیگر کتاب لغات آیلتس است که سه جلد دارد که هر یک به یکی از سطوح مبتدی، متوسط و پیشرفته می‌پردازد. ضمنا همراه هر یک از کتاب‌ها یک سی‌دی نیز فروخته می‌شود. گوش دادن به این سی‌دی‌ها علاوه بر درک بهتر مطلب به زبان‌آموز کمک می‌کند تا تلفظ بهتری نیز داشته باشد.

۷. کتاب IELTS Vocabulary Booster

در این کتاب ۵۰۰ واژه‌ای که به دفعات در آزمون‌های آیلتس مورد استفاده قرار گرفته، جمع‌آوری شده است. کسانی که می‌خواهند در آزمون آیلتس نمره ۷ و بالاتر کسب کنند، حتما باید این کتاب لغات آیلتس را بخوانند. این کتاب روی واژگان در بافت متمرکز شده است. البته این کتاب برای تمام بخش‌های مفید است.

۸. کتاب Cambridge Vocabulary for IELTS

این کتاب لغات آیلتس برای زبان‌آموزانی پیش‌بینی شده است که می‌خواهند در این آزمون نمره ۶ و نیم و بالاتر از آن کسب کنند. به همراه این کتاب یک سی‌دی صوتی نیز فروخته می‌شود که به داوطلب کمک می‌کند تا مهارت‌های شنیداری خود را نیز تقویت کند. در این کتاب به جای اینکه یک سری واژه به تنهایی در کنار هم ردیف شده باشند، آنها در قالب تمرینات شنیداری و خواندن آموزش داده می‌شوند.

۹. کتاب Check your English Vocabulary for IELTS

دیگر کتاب لغات آیلتس این لیست Check your English Vocabulary for IELTS است که به طور ویژه برای کسانی که می‌خواهند نوشتن خود را تقویت کنند، طراحی و منتشر شده است. این کتاب ساختار جالبی دارد و در قالب تمرینات مختلف، واژه‌ها را آموزش می‌دهد.

۱۰. کتاب Vocabulary Building Series

آخرین کتاب لغات لیست ما Vocabulary Building Series است. این کتاب نیز بر روی واژه‌ها و اصطلاحات متمرکز شده است. این کتاب ۴ جلد دارد که به مرور سطح آن بالا می‌رود.

آیا خواندن کتاب لغات آیلتس به تنهایی کافی است؟

طبیعی است که پاسخ به این پرسش منفی است؛ مطالعه کتاب لغات آیلتس در کنار تقویت سایر مهارت‌های زبانی شما را در این آزمون موفق خواهد کرد. اما برای اینکه از کسب نمره قابل قبول در آیلتس مطمئن باشید، بهتر است استادی توانا و مجرب در کنارتان باشد. در اتیچر تعداد زیادی استاد زبان انگلیسی و آیلتس حضور دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. اما اگر می‌خواهید از بین آنها بهترین را انتخاب کنید، چندین راه برای شناخت اساتید برتر در اختیار شماست.
نخست اینکه به پروفایل اساتید مراجعه کنید و اطلاعاتی که درباره او وجود دارد، را خوب بخوانید. ضمنا می‌توانید نظرات سایر کاربران را نیز مطالعه کنید. اما از همه مهم‌تر، امکان بی‌نظیری است که اتیچر به وجود آورده است. شما می‌توانید پنج جلسه رایگان را با پنج استاد مختلف تجربه کنید، سپس استادی که به نظرتان از همه بهتر است را برای پشت سر گذاشتن دوره‌های آیلتس انتخاب کنید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که به این نوشته نظر میدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search