skip to Main Content

دوره آنلاین دانشگاهی ؛ صفر تا صد آن‌چه که باید بدانید

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان علاوه بر کلاس‎های حضوری رایج، کلاس‌های دیگری را نیز برگزار می‌کنند که به دوره‌های آنلاین دانشگاهی معروف هستند. هدف از برگزاری چنین دوره های ایجاد توانایی یادگیری برای همه افراد است؛ کسانی که نمی‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند، جامعه هدف چنین دوره‌هایی محسوب می‌شوند. اگر می‌خواهید درباره چگونگی ثبت‌نام در دوره آنلاین دانشگاهی، در مراکزی که این دوره‌ها را ارائه می‌دهند اطلاعاتی به دست بیاورید؛ این مقاله را تا انتها بخوانید. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که از تفاوت دوره‌ آنلاین و حضوری دانشگاه‌ها اطلاعی ندارید مقاله‌ای را در رابطه با مزیت‌های آموزش آنلاین مطالعه کنید تا مراحل ذکر شده در این مقاله را بهتر درک کنید.

آیا می‌دانید؟

یکی از معروف‌ترین دوره‌های آنلاین دانشگاهی برگزار شده در دنیا، مربوط به آموزش زبان است. امروزه آموزش آنلاین در زمینه زبان‌های خارجی به پیشرفت‌های بزرگی دست پیدا کرده و متد‌های آموزشی قوی برای آن تعریف شده. اتیچر یکی از پلتفرم‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کند و به زبان‌آموزان خود این امکان را می‌دهد که استاد زبان خود را انتخاب کنند و به اهداف اختصاصی خودشان برسند.

دوره آنلاین

درخواست ثبت نام در دوره  آنلاین دانشگاهی برای لیسانس، فوق لیسانس، دکتری ‌و دوره‌های کوتاه مدت تفاوت چندانی با درخواست برای تحصیلات کلاسیک و حضوری دانشگاهی ندارد. در کل باید مراحل مشابهی طی شده و مدارک مشابهی نیز تهیه شود. تنها وجه تمایز این است که در بعضی از دانشگاه‌ها می‌توانید هر زمان که خواستید درخواست بدهید و محدودیت زمانی وجود ندارد. این موضوع نیز به مزایای متعدد آموزش آنلاین اضافه می‌شود.

علاوه بر این الزامات درخواست دادن برای مدرک آنلاین ممکن است تا حدودی متفاوت و انعطاف پذیر‌تر از پیش نیازهای مدارک سنتی باشد. به هر حال الزام مسلط بودن بر زبان انگلیسی در اغلب موارد مشابه بوده و زمانی که برای یک دوره آموزشی انگلیسی زبان درخواست می‌دهید نیاز است که مدرک مهارت زبان انگلیسی خود را ارسال کنید. ممکن است حتی که قبل ثبت‌نام با شما مصاحبه شود پس نیاز دارید خودتان را برای مصاحبه به زبان انگلیسی آماده کنید.

دوره آنلاین

مراحلی که باید در هنگام درخواست دادن برای دوره آنلاین دانشگاهی طی کنید عبارتند از:

۱. فرم درخواست آنلاین را پر کنید.
۲.تمام مدارک مورد نیاز را آپلود کنید.
۳.اگر نیاز است در مصاحبه آنلاین شرکت کنید.
۴.برای پاسخ منتظر بمانید.
۵.شروع به ثبت نام کنید.

تفاوت‌های آموزش آنلاین و آموزش کلاسیک از نظر مهلت ثبت درخواست:

‌همانطور که گفتیم تفاوت چندانی در مراحل ثبت نام دوره آنلاین دانشگاه و دوره‌های حضوری دیده نمی‌شود اما بهتر است با ذکر مثالی این مسئله را روشن‌تر کنیم.
برای مثال در برنامه آموزش حضوری دوره فوق لیسانس در طول یک سال حداقل دو فرصت برای ثبت درخواست و دو نوبت پذیرش وجود دارد. ( شاید هم فقط یک فرصت ارائه شود.) اما برای دوره آنلاین دانشگاهی فوق لیسانس ممکن است چهار یا پنج مهلت ثبت درخواست و پذیرش در طول یک سال تحصیلی فراهم باشد. برای بعضی دوره‌ها نیز در کل سال امکان ثبت درخواست فراهم بوده. این موضوع شانس پذیرش را بیشتر کرده و پروسه درخواست و ثبت نام را برای دانشجو انعطاف پذیرتر می کند.

دوره آنلاین دانشگاهی
راهنمای گام به گام درخواست دوره آنلاین دانشگاهی:

بعد از این که تصمیم گرفتید می‌خواهید در چه دوره‌ای ثبت نام کنید،‌ باید مراحل زیر را طی کنید:

گام اول:‌

فرم درخواست آنلاین را پر کنید. به این منظور قبلا باید اکانتی شامل اطلاعات شخصی‌تان ساخته باشید.

گام دوم:

نسخه الکترونیکی مدارک زیر را تهیه کنید:
۱.رزومه : اگر درباره ویژگی‌های یک رزومه خوب چیزی نمی‌دانید از مقاله‌های گذشته مجله ما استفاده کنید.
۲.کپی پاسپورت
۳.کپی مدارک قبلی و کارنامه نمرات. با این وجود که اغلب دانشگاه‌ها کارنامه الکترونیکی را ترجیح می‌دهند اما بعضی از آن‌ها کارنامه‌های مهر و موم شده را نیز می‌پذیرند.
۴.مدرک مهارت زبان انگلیسی
۵.انگیزه نامه / بیانیه شخصی( این نامه باید درباره انگیزه های شما برای درخواست تحصیل در دوره مورد نظر و چگونگی ارتباط دانسته‌ها و تجربیات‌تان با آن دوره توضیح دهد.)

۶.توصیه نامه‌ها (‌ از استادان یا کارفرمایان سابق‌تان یا هردو) با توجه به دوره‌ای که قصد ثبت نام در آن را دارید مراجع متفاوتی برای این نامه‌ها وجود دارد؛ اما همه آن‌ها باید به زبان انگلیسی نوشته شود.
‌۷.هر سند دیگری مربوط به رشته تحصیلی و سطح آموزشی خاصی که قصد تحصیل در آن را دارید.

نکته مهم:

برخی از دانشکده‌ها درخواست پذیرش را از طریق پست نیز قبول می‌کنند، اما قبلاً باید بررسی کنید که آیا این امکان فراهم است یا خیر و اگر فراهم است،‌ از آن‌ها بخواهید که فرم درخواست را برایتان بفرستند. پس از پر کردن فرم درخواست می‌توانید آن را همراه بقیه مدارک پست کنید.

گام سوم:

ثبت‌نام در بعضی از دانشگاه‌ها یا دوره‌ها مستلزم انجام مصاحبه است؛ که می‌تواند به صورت تلفنی یا آنلاین از طریق اسکایپ انجام شود. آیا ۶ راز موفقیت در مصاحبه به زبان انگلیسی را می‌دانید؟

نکاتی برای مصاحبه در اسکایپ:

روال مصاحبه در اسکایپ تا حدود زیادی شبیه به مصاحبه‌های سنتی است. از درست بودن دوربین لپ تاپ یا کامپیوتر و همچنین اتصال صحیح به اینترنت، اطمینان حاصل کنید. پس زمینه‌ای روشن و تا حد امکان ساده انتخاب کرده،‌ و مانند مصاحبه‌های معمولی لباس رسمی بپوشید.

دوره آنلاین

گام چهارم:

‌ منتظر اعلام نتایج درخواست خود باشید. بهتر است برای چندین دوره آموزش آنلاین درخواست بدهید تا مطمئن باشید اگر مجاز به پذیرش در یکی از آن‌ها نشدید،‌ گزینه‌های جایگزین نیز وجود دارند.

گام پنجم:

در بهترین حالت اگر در دوره مورد نظرتان پذیرفته شدید‌، باید به عنوان دانشجو مراحل ثبت نام را طی کنید. این ثبت نام می تواند به‌صورت آنلاین انجام شده و احتمالاً باید کل شهریه یا بخشی از آن را نیز بپردازید.
همانطور که میبینید درخواست پذیرش دوره‌های آموزش از راه دور تفاوت چندانی با دوره‌های کلاسیک ندارد. در بیشتر موارد ثبت نام در این دوره‌ها با انعطاف پذیری بیشتر و مهلت بیشتری ارائه شده و معمولا نیازی به حضور فیزیکی متقاضی در کل فرآیند ثبت نام نیست.‌

در بیشتر دانشگاه‌ها سال تحصیلی در ماه سپتامبر آغاز می‌شود. اگر شما نمی‌توانید در ماه سپتامبر شروع کنید، نیازی نیست که ‌‌تا سال تحصیلی بعد صبر کنید؛ مثلا می‌توانید از همان زمان شروع به حضور در کلاس‌های آنلاین کنید. در نهایت بزرگ‌ترین ویژگی آموزش آنلاین این است که انعطاف پذیری بیشتری نسبت به آموزش سنتی دارد.
مهم‌تر از همه اینکه الزامات ثبت نام در دوره‌های آموزش آنلاین محدودیت کمتری نسبت به دوره‌های حضوری در دانشگاه ها دارد. در اغلب موارد هیچ معیار انتخابی بر اساس برتری وجود نداشته و حتی می‌توانید بدون توجه به زمینه تحصیلی‌تان در دوره‌های خاصی ثبت نام کنید.

می‌تونید کلاس زبان آنلاین خودتون رو از اینجا رزرو کنید

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که به این نوشته نظر میدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search