skip to Main Content

آزمون EPT چیست و مناسب چه کسانی است؟

آزمون Ept چیست
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اگر در دانشگاه آزاد اسلامی، به خصوص در مقطع دکتری در حال تحصیل باشید به احتمال زیاد با این سوال روبرو شده‌اید که آزمون EPT چیست. در این مقاله سعی داریم توضیحات کاملی دربارۀ آزمون ای پی تی ارائه دهیم و شما را با جنبه‌های مختلف آن، از نحوۀ ثبت نام آزمون EPT گرفته تا جزئیات و منابع آن آشنا کنیم.

آزمون EPT چیست؟

دانشجویان دورۀ دکتری در دانشگاه‌های مختلف به منظور شرکت در آزمون جامع دکتری و تکمیل فرآیند پژوهشی و دفاع از رساله، ملزم به ارائۀ مدرک معتبر زبان بین‌المللی یا داخلی هستند. مدارک زبان مورد تایید دانشگاه‌های مختلف با هم تفاوت دارد و یکی از موارد تفاوت، همین آزمون EPT است. آزمون EPT که مخفف عبارت English Proficiency Test است، توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود و دانشجویان دکتری این دانشگاه می‌توانند برای شرکت در آزمون جامع دکتری از مدرک ای پی تی استفاده کنند.

اعتبار مدرک EPT چقدر است؟

در حال حاضر مدرک این امتحان تنها در دانشگاه آزاد اسلامی معتبر است و در دانشگاه‌های سراسری فاقد اعتبار است. در صورت قبولی در این آزمون، مدرک EPT تا دو سال اعتبار خواهد داشت و در این ۲ سال دانشجو فرصت دفاع خواهد داشت. اگر دانشجو در این مدت موفق به دفاع از رساله دکتری خود نشود، راهی جز شرکت دوباره در این امتحان و ارائۀ مدرک آن ندارد.

نحوه ثبت نام آزمون EPT و هزینۀ آن

دانشگاه آزاد، سامانه‌ای مختص این آزمون راه اندازی کرده است و تمامی مراحل ثبت نام، پرداخت هزینه، دریافت کارت ورود به جلسه و دریافت کارنامه آزمون EPT از طریق آن انجام می‌شود. با مراجعه به سایت http://english.iau.ac.ir/ept می‌توانید در بازه‌های زمانی اعلام شده در همان وبسایت، طبق مراحل زیر در این آزمون ثبت نام کنید.

مراحل ثبت نام آزمون EPT

در حال حاضر و در اسفند سال ۱۳۹۹، هزینۀ ثبت نام آزمون EPT، نود و دو هزار تومان است که طی فرآیند ثبت نام، از طریق درگاه الکترونیکی قابل پرداخت است.

زمان و مکان برگزاری آزمون ای پی تی

در سال‌های اخیر با افزایش تعداد دانشجویان و متقاضیان این مدرک، این آزمون نیز تقریبا هر ماه، طبق برنامه‌ای که در وبسایت قرار داده می‌شود، برگزار می‌شود. با این حال در سال گذشته و به دلیل محدودیت‌های کرونایی سابقه‌ لغو یا تعویق این امتحان وجود داشته است.
در حال حاضر این آزمون اکثرا در مراکز برخی استان‌ها، مجموعا در ۱۹ شهر برگزار می‌شود. اما با وجود ادامۀ گسترش ویروس کرونا، احتمال برگزاری آزمون EPT به صورت مجازی نیز مطرح شده است، ولی فعلا این تصمیم عملی نشده است.

بودجه‌بندی سوالات آزمون ای پی تی

از آنجا که هدف اصلی این مدرک اطمینان خاطر از توانایی دانشجویان در استفاده از منابع انگلیسی در روند پژوهش است، این آزمون فاقد بخش‌های Writing، Speaking، و Listening و صرفا حاوی سوالات زبان عمومی و مهارت Reading است. این آزمون شامل ۱۰۰ عدد سوال تستی است که اصولا سوالات این امتحان ترکیب ثابتی دارد و طبق اطلاعیۀ سایت دانشگاه آزاد، به شرح زیر است:
۱- واژگان شامل ۲۵ سؤال تستی
۲- دستور زبان شامل ۴۰ سؤال تستی
۳- درک مطلب در دو بخش شامل :
الف) خواندن و درک متون شامل ۲۰ سؤال تستی
ب) درک مطلب متن با کلمات حذف شده (close) شامل ۱۵ سؤال تستی

بودجه‌بندی سوالات آزمون ای پی تی

منابع آزمون EPT چیست؟

شاید آزاردهنده‌ترین مسئله حین آمادگی برای هر نوع امتحانی، عدم شفافیت و قطعیت در منابع امتحانی باشد. خوشبختانه وبسایت مختص این آزمون به آدرس http://english.iau.ac.ir/ept اطلاعیه‌ای در این خصوص نیز منتشر و طی آن منابع آزمون EPT را معرفی کرده است. ۵ منبع معرفی شده به این ترتیب است:

۱. Barron’s Essential Words for TOEFL
۲. ۱۱۰۰ Words You Need to Know
۳. ۵۰۴ Essential Words
۴. Longman Preparation for the TOEFL (The Paper-based)
۵. TOEFL Reading Flash (2001)

از این منابع ۳ مورد اول مختص سوالات واژگان یا Vocabulary، و ۲ مورد آخر منابع مورد نظر برای دسته سوالات گرامر و درک مطلب است.

نمره قبولی EPT چند است؟

داوطلبان طی زمان ۱۴۰ دقیقه‌ای این آزمون فرصت دارند تا برای کسب نمرۀ قبولی، حداقل به نیمی از ۱۰۰ عدد سوال این آزمون پاسخ صحیح دهند. بنابراین کسب نمرۀ ۵۰ از ۱۰۰ برای دریافت مدرک EPT کافی است. نمرۀ قبولی برای دانشجویان دارای سهمیۀ شاهد یا ایثارگر نمرۀ ۴۰ است. نکتۀ قابل توجه این است که در این امتحان نمرۀ منفی وجود ندارد و داوطلبان می‌توانند بدون ریسک به تمامی سوالات جواب دهند.

آموزش EPT

اگر متقاضی دریافت مدرک EPT هستید  یا چنانچه استاد زبان هستید و می‌خواهید آموزش زبان را با تمرکز بر مدرک EPT بدهید می‌توانید در اُتیچر کلاس زبان آنلاین برگزار کنید.

سخن آخر
همانطور که اشاره کردیم، دانشجویان مقطع دکتری برای شرکت در آزمون جامع دکتری، ملزم به ارائۀ مدرک زبان معتبر هستند. در این بین دانشجویان دانشگاه آزاد امکان شرکت در آزمون EPT، که مدرک آن تنها نزد دانشگاه آزاد دارای اعتبار است را دارند. با توجه به برگزاری ماهانۀ این آزمون و هزینۀ پایین ثبت نام در آن، و همچنین راحتی نسبی قبولی در این آزمون نسبت به آزمون‌های مشابه، EPT گزینۀ بسیار مناسبی برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است.
نظر شما در مورد آزمون EPT چیست؟ آیا تجربۀ شرکت در این آزمون یا آزمون‌های مشابه داخلی را دارید؟ منتظر شنیدن نظرات و تجارب شما هستیم.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که به این نوشته نظر میدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search