skip to Main Content

موشکافی نکات موفقیت در آزمون آیلتس (IELTS) از زبان برگزار کننده آن

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

 موشکافی نکات موفقیت در آزمون آیلتس (IELTS) از زبان برگزار کننده آن

تیم oteacher مصاحبه ای با آقای شان (امین) محمدی، متخصص آزمون آیلتس انجام داده است.

سوالات و پاسخ های این مصاحبه راهنمای بسیار مفید و کاربردی برای تمامی کسانی است که قصد شرکت در آزمون IELTS را دارند.

 

سلام، لطفا خودتان را برای مخاطبان مجله اُتیچر معرفی کنید

امین محمدی هستم، نام امریکایی من Sean است. معلم آزمون آیلتس، دارای مدرک از دانشگاه کمبریج برای ارزیابی و برگزاری آزمون آیلتس.

 

با توجه به اینکه شما متخصص آزمون آیلتس و تافل هستید، بین آزمون های  آیلتس و تافل کدامیک را به دانشجویان توصیه می کنید؟ و چه فاکتورهایی را باید متقاضیان این دو آزمون درنظر بگیرند؟

آزمون آیلتس در ۱۳۰ کشور برگزار می شود. همه دانشگاه های دنیا مدرک آزمون آیلتس را قبول دارند و به همین دلیل من پیشنهاد می کنم که برای آزمون آیلتس (IELTS) اقدام کنید.

فقط دانشگاه های آمریکا و تعدادی از دانشگاه های کانادا هستند که مدرک تافل را قبول دارند که البته این مراکز مدرک آیلتس را هم می پذیرند. دانشگاه های آسیایی و اروپایی تمایلی به پذیرش مدرک تافل ندارند، چون سیستم ارزیابی آزمون تافل بیشتر با سیستم های آموزشی آمریکایی مطابقت دارد و در نتیجه مدرک IELTS برای این دانشگاه ها مورد قبول است.

 

 آزمون آیلتس (IELTS) آسان تر است یا  تافل (TOEFL) ؟ چرا؟

ایجاد تمایز بین آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) خیلی سخت است، چون آزمون ها با هم فرق دارند.

در آزمون آیلتس مهارت های Speaking ،Listening، reading به صورت جدا از هم ارزیابی می شوند. اما در آزمون تافل همه این بخش ها با هم مرتبط هستند.

در تافل تمرکز بیشتری روی مهارت Listening هست، و همچنین بخش Speaking تافل خیلی سخت تر از بخش های دیگر ارزیابی می شود. از طرفی در آزمون آیلتس بخش Speaking آسان تر از بخش های دیگر است.

 

آیا می خواهید درمورد تفاوت های آزمون آیلتس و تافل بیشتر بدانید؟

پیشنهاد می کنیم حتما مقاله برسی دقیق تر آزمون آیلتس و تافل را مطالعه کنید.

 

دانشگاه ها چه نمره ای را برای آزمون آیلتس (IELTS) می پذیرند؟

برای پذیرش در مقطع لیسانس برای بیشتر دانشگاه ها  متوسط نمره ای که قابل قبول است نمره ۶ آزمون آیلتس است.

برای فوق لیسانس بیشتر دانشگاه ها نمره ۶.۵  نیاز دارند که البته این نمره به شرطی قابل قبول است که نمره هیچ مهارتی کمتر از ۶ نباشد.

برای بعضی از دانشگاه ها که رتبه آنها بین ۱۵۰ دانشگاه اول دنیا قرار دارد، نمره ۷ آزمون آیلتس -درصورتی که در هیچ مهارتی متقاضی پذیرش نمره کمتر از ۶.۵ نداشته باشند- قابل قبول است.

و در مقطع دکتری معمولا نمره ۷ ، البته به شرطی که نمره هیچ مهارتی کمتر از۶.۵ نباشد، مناسب هست.

برای دانشگاه هایی که در رنکینگ خیلی بالایی هستند و همچنین رشته های تخصصی – مثل روانشناسی، علوم اجتماعی-  نمره ۷.۵ را قابل قبول می باشد.

 

آیا در آزمون IELTS مردود شدن هم وجود دارد؟

در آزمون آیلتس افراد در هر مهارت نمره ای از ۱ تا ۹ می گیرند. این نمرات جمع بندی می شوند و میانگین این نمره به عنوان یک نمره کلی برای متقاضی درنظر گرفته می شود.

معمولا نمره کمتر از ۶ در هیچ دانشگاهی پذیرفته نیست و فقط نمره  6 تا ۷.۵ مورد قبول دانشگاه هاست.

البته برای آزمون جنرال آیتلس که معمولا متقاضی آن افرادی هستند که تصمیم به سرمایه گذاری در یک کشور دیگر را دارند، در نمره ۵.۵ مناسب است.  همچنین نمره ۴.۵  برای کسانی که همراه با همسر می خواهند به خارج از کشور بروند – به عنوان همراه- قابل قبول است.

 

با توجه به تجربیات و تحصیلات شما در حوزه زبان انگلیسی، به نظر شما چگونه می توان در آزمون IELTS موفق بود؟

موفقیت در آزمون آیلتس بستگی به محل زندگی زبان آموز دارد. کسانی که محل زندگی آنها در کشورهایی مثل مالزی، هند، کانادا و استرالیا است و اغلب ساکنان کشورشان انگلیسی زبان هستند، می توانند خیلی راحت با چند جلسه شرکت در کلاس و تقویت مهارت ها و  تکنیک ها،  نمره خوبی در آزمون آیلتس گسب کنند.

اما در ایران و دیگر کشورهای آسیایی، به دلیل اینکه زبان انگلیسی به عنوان زبان محاوره ای استفاده نمی شود، بهترین پیشنهاد برای متقاضیان آزمون آیلتس این است که  همزمان با شرکت کردن در کلاس های آیلتس، حتما در کلاس های تقویت زبان عمومی یا General English هم حضور داشته باشند تا بتوانند دانش خود را در زمینه زبان انگلیسی گسترش داده و از آن مهمتر، هرآنچه که در این زمینه یاد گرفته اند را به کار ببرند.

 

به نظر شما چه مهارت هایی را اغلب زبان آموزان و به خصوص زبان آموزان ایرانی مشکل دارند؟

بیشتر افراد در رایتینگ مشکل دارند. درواقع حتی در نگارش زبان فارسی که برای ایرانی ها زبان مادری و قابل درک است، اغلب افراد مشکل دارند، چون سیستم آموزشی در ایران به طور کلی در این زمینه تمرکز زیادی ندارد و برای مثال متقاضیان امریکایی، استرالیایی وکانادایی مشکل چندانی برای نگارش ندارند و در نوشتن فوق العاده اند، چرا که سیستم آموزشی آن ها در مدرسه و از ابتدا مبتنی بر نوشتن بوده است.

در آزمون آیلتس برای نوشتن یک نامه یا حتی در General English برای نوشتن یک متن درمورد نموداری که به متقاضی داده شده، مشکل وجود دارد. چون برای متقاضی نوشتن به زبان انگلیسی و حتی قبل از آن، فکر کردن و ایده پردازی به زبان انگلیسی بسیار سخت است. همچنین گرامر و لغاتی که متقاضی باید استفاده کنند، دیگر مشکلات شایع این موضوع است.

بنابراین تعداد جلسات آموزشی که متقاضیان ایرانی آزمون آیلتس نیاز دارند، بیشتر برای مهارت رایتینگ است.

 

 

پیشنهاد شما برای رفع مشکل بخش رایتینگ زبان آموزان ایرانی چیست؟

رایتینگ آزمون آیلتس ۴ بخش دارد:

  1. گرامر
  2. لغت
  3. پیوستگی جملاتی که می نویسند و همچنین سازماندهی ایده هایی که در ذهن دارند.
  4. نحوه پاسخگویی به متن داده شده

به طور کلی ایرانی ها در گرامر معمولا مشکل ندارند. همچنین در بخش لغات با یادگیری و خواندن متن مشکل اغلب متقاضیان رفع می شود.

اما برای ایده پردازی و سازماندهی ایده ها اغلب افراد مشکل دارند و نمی توانند ایده مناسب با متنی که به آنها داده می شود را ارائه دهند.

 

از نظر شما بهترین منابع آزمون آیلتس (IELTS) کدامند؟

منابع زیادی برای آزمون آیلتس (IELTS) وجود دارد. معتبرترین منابع برای آزمون آیلتس، انتشارات دانشگاه کمبریج هستند، چون طراح سوالات آزمون آیلتس این دانشگاه می باشد.

Cambridge 1-13, The Official Cambridge Guide , Trainer  و  Complete Cambridge  IELTS  منابع بسیار خوبی برای آزمون آیلتس هستند.

افرای چون بارونز و لانگمن چون طراح آزمون آیلتس نیستند، درنتیجه تست ها و سوالاتی که درمنابع خود می آورند بیش تر براساس ایده ، تجربه و سلیقه شخصی هست و مسلما این منابع معتبری در مقایسه با منابع کمبریج نیستند.

 

به نظر شما از گذشته تا به حال، چه تغییراتی در مراکز برگزاری آزمون آیلتس (IELTS) چه در داخل و چه در خارج از ایران از نظر استراتژی های برگزاری و یا هر مورد دیگری اتفاق افتاده است؟

واقعیت این است که دانشگاه کمبریج آزمون آیلتس را طراحی می کند وبرای دو مرکز بزرگ دنیا می فرستد.

یکی از این مراکز IDP education در استرالیا و مرکز بعدی  British Council است که در بریتانیا  قرار دارد.

این دو کشور برگزارکنندگان آزمون آیلتس هستند که در سایر کشورها تعدادی از مراکز در دانشگاه ها و کالج ها را به عنوان نماینده معرفی می کنند و این موسسات از طرف IDP  یا  British Council آزمون را برگزار می کنند.

تمام کشورها سه مهارت Speaking ،Listening، reading را مورد ارزیابی قرار می دهند و سوالات در مورد این سه مهارت در همه کشورها یکسان است و هیچ فرقی ندارند.

بلافاصله بعد از آزمون، برگه ها اسکن می شوند و به مراکز اصلی IDP education  در استرالیا یا  British Council در بریتانیا  فرستاده می شوند.

در این مراکز معلمانی هستند که این برگه ها را تصحیح می کنند که این افراد حتما استرالیایی  یا بریتیش هستند. نتایج به IDP یا British Council فرستاده می شود و آنها هم نتایج نهایی را به مرکزی که آزمون در آن برگزار شده می فرستند.

تنها موردی که بین کشورهای برگزار کننده آزمون آیلتس تفاوت دارد، بخش مکالمه است. البته درمورد کسانی که تست مکالمه آزمون آیلتس را انجام می دهند، موارد استاندارد و مشابهی وجود دارد، اینکه آزمون گیرندگان باید حداقل سه سال آیلتس تدریس کرده باشند و مدرک بین المللی تدریس را داشته باشند و البته در هیچ یک از مهارت ها نمره زیر ۸ نداشته باشند.

 

آیا خود مراکز برگزاری آزمون  آیلتس (IELTS) هم تغییراتی در سیستم خود داشته اند؟

به طور کلی استراتژی آزمون آیلتس تغییر نمی کند. ممکن است فقط محیط برگزاری آزمون آیلتس تغییر کند.

مثلا صندلی ها را تغییر دهند یا از هدفون استفاده کنند. این تغییرات فقط در مورد بخش مکالمه آزمون اجرا می شود و برای بقیه مهارت ها اصلا تغییری اتفاق نمی افتد.

در ایران مرکز ایرسافام به عنوان بزرگترین مرکز برگزاری آزمون آیلتس شناخته شده است که آزمون را در هتل های خوبی برگزار می کند و افراد زیادی از طریق این مرکز در آزمون آیلتس شرکت می کنند. البته به دلیل وسعت فضا استرس متقاضیان در این نوع مراکز برگزاری آزمون آیلتس بیشتر خواهد بود و مراکز کوچکتر مثل عصر دین و دانش نیز هستند که آزمون آیلتس را در شرایط بهتری  از نظر استرس برگزار می کنند.

 

به کسانی که قصد دارند در آزمون آیلتس (IELTS) شرکت کنند، آیا مراکز خارجی را پیشنهاد می کنید یا داخلی؟  چرا؟

هیچ فرقی نمی کند. اغلب متقاضیان آزمون آیلتس تصور می کنند که اگر در کشور دیگری در آزمون آیلتس شرکت کنند نمره بهتری کسب می کنند اما این واقعیت ندارد.

در آزمون آیلتس و در مورد هر سه مهارت آن همه کشورها یکسان هستند. مثلا کشورهای ترکیه و آذربایجان نتایج هرسه مهارت لیسنینگ و ریدینگ و رایتینگ را برای مراکز IDP  یا British Council می فرستند.

البته از نظر هزینه هم بهتر است مراکز برگزاری آزمون در داخل ایران را برای شرکت کردن در آزمون آیلتس انتخاب کنیم.

 

 

آیا افراد با خودخوانی (Self-Study) هم می توانند  در آزمون آیلتس (IELTS) نمره قابل قبول بگیرند؟

بستگی به سطح زبان افراد دارد. در مورد تمامی زبان های زنده دنیا چارچوب اروپایی ارزیابی سطح زبان مورد قبول هست : یعنی سطوح  A1 ,A2 ,B1 ,B2 ,C1 ,C2 .

کسی که سطح زبانش  A1, A2 است، حتما باید در کلاس های آموزشی شرکت کند. افرادی که در سطح زبان B2 هستند یعنی intermediate  یا Upper intermediate می توانند  از شیوه خودخوانی استفاده کنند اما حتما به کلاس یا آموزش توسط یک فردمتخصص هم در کنار این شیوه نیاز خواهند داشت.

کسانی که در سطح C1 هستند یعنی درحد پیشرفته؛ صد در صد میتوانند به صورت خودخوان برای آزمون آیلتس مطالعه کنند و البته سطح C2 هم با این روش موفق خواهند بود.

به نظر شما کسی که مدرک آیلتس (IELTS) می گیرد چه شرایطی دارد؟ آیا اول راه است؟

کسی که مدرک آیلتس می گیرد، مسلما اول راه خواهد بود.

آزمون آیلتس طوری طراحی شده است که شخص بتواند در محیط دانشگاه یا محیط خارجی عملکرد خوبی داشته باشد ، اما این موضوع دلیل نمی شود که با کسب نمره ۶ یا ۶.۵ خیال ما درمورد تسلط بر زبان انگلیسی کاملا راحت باشد؛ بلکه به نظر من اهمیت تسلط بر مهارت های ارتباطی (Communication) در این شرایط تازه شروع می شود.

کسی که نمره ۶.۵ یا ۷ در آزمون آیلتس را دارد، می تواند بخواند، بنویسد و گوش دهد اما ممکن است در شرایط مختلف نتواند با زبان انگلیسی با اطرافیان ارتباط برقرار کند.

به همین دلیل است که از نظر من، همه افراد بعد از قبولی در آزمون آیلتس حتما باید حداقل ۶ ماه زبان انگلیسی را در قالب مهارت ارتباطی یاد بگیرند و تمرین کنند.

 

آیا شما روش های  یادگیری آنلاین را به کسانی که قصد دارند در آزمون آیلتس (IELTS) شرکت کنند، پیشنهاد می کنید؟

بستگی به سطح زبان متقاضی دارد.

افرادی که در سطح A1 و  A2 هستند ، نمی توانند مهارت های IELTS را به صورت آنلاین یاد بگیرند.

درمورد B1 و  B2 کمی راحت تر هست، به خصوص برای افراد با سطح B2 چون تاحدودی می توانند با استفاده از روش های آنلاین برای IELTS آماده شوند اما همزمان باید کلاس هم شرکت کنند و یا با کسی که بر آزمون تسلط دارد در ارتباط باشند تا از آموخته های خود بازخورد بگیرند. و البته افرادی که سطح C1 باشند می توانند صرفا با روش آنلاین بر مهارت های مورد نیاز آزمون آیلتس تسلط پیدا کنند.

 

درصورتی که این روش های آنلاین بصورت تعاملی بین معلم و زبان آموز باشد باز هم مناسب نیستند؟

آموزش آنلاین زمانی که معلم بتواند با زبان آموز چت کند با به صورت ویدئو همدیگر را ببیند و ارتباط داشته باشند،  صد در صد روش مناسبی خواهد بود.

 

با مراجعه به وب سایت اُتیچر هم اکنون معلم خود را پیدا کرده، تعیین سطح کنید و از یک جلسه رایگان آموزش زبان آنلاین به صورت تعاملی و کاملا زنده بر خوردار شوید.

در اینجا می توانید وارد وب سایت آموزش زبان آنلاین اُتیچر شوید.

 

پیشنهاد آخر شما برای کسانی که می خواهند آزمون آیلتس (IELTS) شرکت کنند چیست؟

پیشنهاد آخر من برای کسانی که  می خواهند در آزمون آیلتس شرکت کنند و همچنین برای کسانی که می خواهند در دانشگاه های خارج از کشور پذیرش بگیرند،  یا حتی برای کار از کشور خارج شوند این است که تا زمانی که سطح زبان این عزیزان به سطح B1 نزدیک نشده، برای آزمون آیلتس اقدام نکنند.

این یک واقعیت اثبات شده است که برای آمادگی شرکت در آزمون آیلتس، می بایست زبان انگلیسی را تا حد مناسبی بلد باشیم، تکنیک های لازم را بدانیم و اینکه چطور این تکنیک ها را در آزمون آیلتس پیاده کنیم و درواقع بتوانیم از تمامی دانشی که در زمینه زبان انگلیسی داریم به خوبی استفاده کنیم.

ممکن است خیلی از افراد با این تفکر در کلاس ها شرکت کنند که با گذشت زمان بالاخره سطح زبان خود را ارتقا می دهد اما این واقعیت را هرگز فراموش نکنید که موفقیت در آزمون آیلتس یک تکنیک است و درواقع این آزمون به نوعی یک نوع کنکور است برای کسانی که قصد دارند در کشور دیگری  ادامه تحصیل دهند.

دیدگاه ها

    1. سلام
      باید تعیین سطح بشید. در جلسات آزمایشی اُتیچر معمولا استادها بر اساس استاندارد C.E.F.R تعیین سطح می‌کنند.

شما هم دیدگاه، تجربه یا سوالتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search