skip to Main Content

امتحان TOEIC چیست؟ و چگونه می‌توان در آن موفق بود؟

امتحان TOEIC چیست
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

فهرست بخش ها

امتحان TOEIC و شیوه برگزاری آن

امتحان TOEIC مخفف عبارت «آزمون انگلیسی برای ارتباطات بین المللی» Test of English for International Communication  است.

این آزمون بین المللی توسط ETS برگزار می شود. از دیگر آزمون های شناخته شده ای که توسط این مرکز برگزار می شود، می توان به آزمون تافل اشاره کرد.

تفاوت‌های زیادی بین TOEIC و تافل وجود دارد. مهمترین تفاوت آن، شیوه برگزاری و محتویات آزمون است. هدف اصلی امتحان TOEIC سنجش توانایی عمومی داوطلبان برای ایجاد ارتباط در محیط های کاری است، در حالی که هدف اصلی آزمون تافل، سنجش مهارت های مورد نیاز داوطلبان برای شرکت در جوامع مختلف دانشگاهی است.

شیوه‌های مختلف برگزاری امتحان TOEIC

به صورت کلی امتحان TOEIC به دو صورت برگزار می‌شود:

  1. آزمون لیسنینگ و ریدینگ آزمون TOEIC
  2. آزمون رایتینگ و اسپیکینگ آزمون TOEIC

هر یک از این آزمون‌ها به صورت جدا و در روزهای مختلفی برگزار می‌شود. در حقیقت ممکن است بین برگزاری هر یک از این آزمون‌ها تا دو هفته فاصله باشد.

در سال‌های قبل، فقط آزمون‌های لیسنینگ و ریدینگ TOEIC برگزار می‌شد. پس از آن، تغییرات زیادی در نحوه برگزاری این نوع آزمون مشاهده شد. شروع این تغییرات، ابتدا در کشورهای ژاپن و کره مشاهده شد.

امروزه نمونه کلاسیک امتحان TOEIC در کشورهای آمریکا و کانادا و اغلب در مراکز آموزش زبان و برای سنجش توانایی دانش آموزان در این مکان‌ها برگزار می شوند. علاوه بر این، در این کشورها  می‌توان آزمون نوشتاری و همچنین شفاهی TOEIC که تا حدودی جدیدتر است را نیز انتخاب کرد.

نمونه اصلی این آزمون را از طریق وبسایت اصلی ETS قابل دسترسی است که البته نمونه های جدید تا حدودی با نمونه کلاسیک آن متفاوت است. بخش‌های لیسنینگ و رایتینگ امتحان TOEIC در دو ساعت برگزار می شوند اما به آزمون شفاهی و نوشتاری آن ۸۰ دقیقه اختصاص داده شده است.

بنابراین، در صورتی که زبان آموزی در بخش‌های لیسنینگ، ریدینگ و همچنین بخش شفاهی و نوشتاری امتحان TOEIC شرکت کند، در حقیقت، تمامی مهارت‌های او مورد ارزیابی قرار گرفته است.

چه بخش‌هایی در امتحان TOEIC سنجش می‌شوند؟

نتایج امتحان TOEIC به درستی توانایی افراد را در بیان مهارت‌های مختلف زبانی برای کارفرمایان و شرکت‌ها مورد ارزیابی قرار می دهد. بخش ریدیدنگ و لیسنینگ این آزمون برای سنجش توانایی زبان آموزان در بخش های پنهان زبانی درنظر گرفته شده است و بخش ریدینگ و اسپیکینگ آن می تواند قدرت داوطلب را در بخش های آشکار زبان انگلیسی به نمایش گذارد.

 

ساختار امتحان TOEIC به چه صورت است؟

به طور کلی، بخش لیسنینگ و ریدینگ این آزمون در دو ساعت برگزار و از دو قسمت تشکیل شده است.

در هر قسمت از آن صد سوال وجود دارد.  سوالات به صورت چهار جوابی هستند و محدودیت زمانی برای پاسخ به آنها در نظر گرفته شده است.

برای بخش لیسنینگ این آزمون از ۴۵ دقیقه وقت در نظر گرفته شده و ۷۵ دقیقه به بخش ریدینگ آن اختصاص یافته است.
لیسنینگ این آزمون از ۴ بخش  تشکیل شده است و سوالات آن با استفاده از تمرینات مختلفی طرح شده اند. معمولا در بخش ریدینگ سوالاتی نظیر جملات ناقص و کامل کردن متن وجود دارند و یک یا دو ریدینگ نیز در این قسمت جای دارد.

برای هر بخش به صورت کل در حدود ۴۹۵ نمره در نظر گرفته شده است و در کل ۹۹۰ نمره برای آن اختصاص داده شده است.

بخش رایتینگ و اسپیکینگ این آزمون به صورت جداگانه و مستقل از بخش ریدینگ و لیسنینگ برگزار می شود. می توانید به تنهایی در بخش اسپیکینگ این آزمون شرکت کنید و حتما نیازی به امتحان رایتینگ برای کامل کردن این آزمون نیست.

این آزمون نسبت به نمونه های مختلط اسپیکینگ و لیسنینگ می توان با سرعت بیشتری پاسخ داد. بخش اسپیکینگ این آزمون به مدت ۲۰ دقیقه طول می کشد. ولی برای کامل کردن بخش رایتینگ آن نیاز به ۶۰ دقیقه زمان است. حداکثر امتیاز در هر یک از این بخش ها ۲۰۰ است.

 

مقاله‌های مرتبط

۵/۵ - (۱ امتیاز)

Author

دیدگاه ها

شما هم دیدگاه، تجربه یا سوالتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search