skip to Main Content

گفتگوی اختصاصی کالاسودا با بنیانگذار استارتاپ Oteacher

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

اتیچر از همان شروع کار با استقبال بسیار زیاد زبان آموزان در سراسر کشور مواجه شد و هر روزه نفرات زیادی به خانواده اتیچر اضافه می‌شوند. در ادامه با مصاحبه مهندس مجید مرتضوی یکی از بنیان‌گذاران وبسایت اتیچر (آموزش آنلاین زبان‌ های خارجی با اساتید بین المللی بصورت زنده ) با مجله اینترنتی کالا سودا همراه باشید.

تا به حال شده به سفری خارج از مرزهای کشور بروید و افسوس بخورید که چرا برای آموختن یک زبان بین المللی مثل انگلیسی تلاش نکرده اید؟ اگر پاسختان مثبت است باید بگوییم این دقیقا همان موضوعی است که به فکر جناب مرتضوی ،موسس یکی از جذاب ترین پلتفرم های آموزش آنلاین زبان در ایران، نیز رسیده است.

جناب مهندس مرتضوی دارای مدرک کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی می‌باشد و با ایده فوق العاده جذابشان هزاران زبان آموز و مدرس زبان را از سراسر نقاط جهان به یکدیگر متصل کرده است . استارتاپ اتیچر (OTeacher) فرصتی برای یادگیری زبان دوم فراهم کرده است که دیگر نیاز به اختصاص وقت مشخص در مکانی معین ندارید و در هر ساعت از شبانه‌روز که وقت دارید می‌توانید به یادگیری زبان بپردازید. می‌توانید هزینه‌های رفت‌وآمد و خرید کتاب‌های آموزشی خود را به صفر کاهش دهیدهمچنین می‌توانید زبان دوم خود را از استادی نیتیو (Native) و با لهجه‌ای اصیل فرابگیرید. بدون آنکه هزینه‌های سفر را متحمل شوید با یادگیری روان و سلیس زبان دوم به تحصیل و کسب‌وکار خود رونق بخشید.

اگر با خواندن این مقدمه ترغیب شده اید تا زبان خود را تقویت کنید ، با گفت و گوی این هفته ما همراه باشید و صحبت های مهندس مرتضوی را در خصوص Oteacher دنبال کنید  :

فهرست بخش ها

برای پرسش نخست ، لطفا یک توضیح کلی در خصوص استارتاپ 

Oteacher به مخاطبان ما ارائه دهید تا با کارکرد و اهداف این استارتاپ آشنا شوند ؟

ما بیزینیسی هستیم که با نام Oteacher  فعالیت می‌کنیم. این کلمه متشکل از دو بخش O به عنوان مخفف online  و teacher  به معنای معلم . Oteacher متشکل از یک شبکه بزرگ اساتید خارجی است که در سراسر جهان به آموزش آنلاین زبان مشغول هستند. (کشورهایی مثل استرالیا، کانادا،انگلیس، آلمان، فرانسه و …)این افراد، اغلب مدرسین حرفه ای هستند.

به این معنی که در طول روز یا صبح در حال تدریس در کلاس های مختلف هستند و در زمان های خالی خود وارد چرخه

Oteacher شده و به زبان آموزان ما تدریس می‌کنند. از سوی دیگر ما مجموعه وسیعی از زبان آموزان را داریم .برخی از مشتریان ما به دنبال زبان های مبتنی بر بیزینس هستند. برای مثال اصول استاندارد زبان برای شرکت در جلسات، آغاز و پایان جلسات کاری ، روش های نامه نگاری اداری استاندارد و … که این افراد را عمدتا مدیران تشکیل می‌دهند.

برخی دیگر نیز ، به دنبال خروج از کشور (برای تحصیل، زندگی و .. )هستند. این افراد نیز نوع مشخصی از زبان را می‌طلبند.

بنابراین شما به شکلی همه جانبه و برای انواع سطوح سیستم های آموزش آنلاین زبان را طراحی کرده اید؟

بله ، ما انواع اساسنامه ها را برای تدریس به زبان آموزان مختلف طراحی کرده ایم .تدریس ویژه مدیران (کسب و کار)، دانشجویان (مدارک معتبر زبان مثل؛ آیلس و تافل و…) و تدریس عمومی (برای تقویت مکالمه و زبان عمومی برای نیازهای مختلف).

کمی در خصوص ایده اولیه oteacher توضیح دهید . ایده این استارتاپ از کجا وارد ذهن شما شد؟

ایده این کار درست زمانی به ذهن من رسید که برای ۲ سال به خارج از کشور مهاجرت کردم. در ابتدا وضعیت زبان انگلیسی من چندان قوی نبود، تا حدی که حتی در فرودگاه نیز دچار مشکلاتی شدم تا پروازم را عوض کنم .

اما جالب است که من با این سطح زبان، پس از آن که مدتی در خارج از کشور اقامت داشتم، بدون آن که تحت تعلیم یک معلم مشخص باشم، تحت تاثیر محیطی که در آن قرار داشتم زبان آموختم . درواقع این زبان آموزی بدون هیچ نوع معلم یا کلاس خاصی و تنها با معاشرت با دیگر دانشجویان و بر اثر تجربه طبیعی اتفاق افتاد.

حتی این موضوع را به جز خودم در دیگر دانشجوها هم دیدم، برای مثال یک دانشجوی دیگر ایرانی نیز تجربه ای مشابه با من داشت. وقتی به ایران برگشتم این دغدغه برای من تشدید شد که چرا تعداد زیادی از هموطنانم با مشکل یادگیری زبان مواجه هستند؟ به نظر من علت این است که داوطلبان یادگیری زبان دوم باید معلم نیتیو داشته باشند تا در شرایط طبیعی یادگیری قرار گیرند.

بنابراین به فکر افتادم که شرایطی مشابه با شرایط خارج از کشور برای کاربران ایرانی نیز طراحی کنیم. بر اساس نیازسنجی هایی که کردیم متوجه شدیم یکی از روش های مناسب برای شبیه سازی شرایط خارج از کشور، استفاده از بستری برای آموزش زبان آنلاین با اساتید خارجی است. یعنی شرایطی که مدرس و زبان آموز در location خاص خود باشند، اما با یکدیگر connect شده و ارتباط برقرار کنند.

آیا پیش از شما نمونه های مشابه با Oteacher در ایران وجود داشت؟

تا جایی که ما پژوهش کردیم ، نمونه داخلی مثل اتیچر در سطح کشور ما وجود نداشت. البته نمونه های خارجی آموزش زبان آنلاین وجود دارد، اما مشکل اینجاست که ایرانیان قادر به پرداخت مبالغ شهریه کلاس های نمونه های خارجی نیستند.

در حال حاضر چند نفر در مجموعه شما فعالیت می‌کنند و پیش از این (در بدو کار ) با چند نفر استارت کار را زدید ؟

از ابتدای کار ما سه نفر مبدع اصلی بودیم که دو نفر آز آنها حالت مشاور سیستم هستند . اما اکنون حدود ۱۰ نفر مستقیم و ۲۰ نفر نیز غیر مستقیم با ما کار می‌کنند که تیم مرکزی Oteacher را تشکیل می‌دهند. دپارتمان های فنی و زبان و البته مارکتینگ از مهم ترین بخش های هسته مرکزی ما است. افزون بر این‌ها، شبکه مدرسین ما شامل چند هزار معلم نیتیو در سراسر جهان است .

صحبت از مدرس ها شد، شما مدرس ها را چگونه انتخاب می‌کنید؟

ما دو نوع مدرس داریم، مدرس های partner  و مدرس های professional. در کنار این ها یک تیم جذب مدرس داریم که وظیفه انتخاب و گزینش این مدرسین را بر عهده دارند.

بنابراین هر معلم پیش از شروع تدریس باید یک فرایند گزینش را پشت سر بگذارد. این فرایند شامل مرحله بررسی مدارک تحصیلی، بررسی توانایی های تدریس زبان و سابقه آموزش است .

در مرحله بعدی معیار انتخاب جدی‌تر می‌شود و تعدادی از همکاران جذب حرفه ای ما با این افراد مصاحبه شغلی را ترتیب می‌دهند. پس از مصاحبه، در صورت انتخاب و تایید معلم، وی وارد سایت می‌شود و یک مرحله  demo را نیز پشت سر می‌گذارد. سپس وارد پلتفرم آموزش آنلاین زبان شود.

در حال حاضر چند زبان را پوشش می‌دهید؟

ما به لحاظ فنی آمادگی تدریس انواع زبان ها را داریم . اما به لحاظ تصمیمات استراتژیک فعلا تنها بر روی دو زبان تمرکز کرده ایم .بنابراین فعلا، تمرکز ۹۵% ما روی زبان انگلیسی و ۵% روی زبان فرانسوی است . ما ترجیح می‌دهیم هر مرحله را با قدرت و بدون شتابزدگی پیش ببریم . یکی از بزرگ ترین امتیازات اتیچرارائه یک جلسه آنلاین نیم ساعته رایگان به کاربر است تا کاملا با سیستم آشنا شده و معلم نیز او را تعیین سطح کند.

طی این جلسه رایگان هر فرد می تواند حداقل یک بار با سیستم تدریس آشنا شده و راغب شود تا در این سایت عضو شده و زبان آموزی داشته باشد . افزون بر این ها سیستم پشتیبانی آنلاین ۲۴ ساعته نیز از دیگر مزایای سایت ما است .

مشتریان شما بیشتر از چه قشری هستند؟

همانطور که اشاره کردم، اهداف زبان آموزان ما  بسیار گسترده و وسیع است و شامل طیف گسترده ای از مدیران ، دانشجویان ،پزشکان، کارکنان شرکت ها و سازمان ها، اهالی کسب و کار و تجارت و سایر اقشار علاقمند به یادگیری زبان دوم می شود.

قطعا طی کردن مسیر استارتاپ اُتیچر و رسیدن به قله موفقیت چندان ساده نبوده ، کمی در خصوص مشکلات نیز صحبت کنیم ، عمده مشکلات شما در راه رشد چه بوده ؟

خوشبختانه اکنون مشکل پرداخت حقوق معلمان را به سادگی حل کرده ایم و مشکلی نیز در دریافت شهریه زبان آموزان نداریم. اما در کل و از ابتدای شکل گیری ایده اولیه اُتیچر مشکلات کم نبوده. برای مثال یکی از ابتدایی ترین نیازهای ما مبحث پلتفرم بود. ما به دنبال پلتفرمی بودیم که مشکل عدم هماهنگی اوقات محلی بین مدرسین و زبان آموزان را مدیریت کند.

برای مثال یک مدرس در آمریکا یا آلمان همزمان با زبان آموز ایرانی استراحت نمی‌کند یا از خواب بیدار نمی‌شود (به علت اختلاف ساعت محلی )، بنابراین ما باید بستری پویا را تعریف می‌کردیم که زبان آموز و استاد بدون هیچ مشکلی موفق شوند با یکدیگر ارتباط گرفته و جلسه تدریس و آموزش آنلاین زبان را تجربه می‌کنند.

ساعت و زمان در سیستم اتیچر اهمیت بسزایی دارد، چرا که وقتی شما یک معلم را برای ساعت مشخصی انتخاب می‌کنید، باید سر ساعت کلاستان برگزار شود تا سیستم به هم نخورد و منظم ادامه پیدا کند.

بنابراین ما به دنبال ساخت پلتفرمی بودیم که تمامی نیازهای ما را پاسخگو باشد. برای این موضوع قریب به ۶ ماه را صرف کردیم و شرکت های مختلف داخلی را مورد بررسی قرار دادیم، اما به ایده آل مطلوب خود نرسیدیم.

تا این که تصمیم گرفتیم از سیستم های خارجی استفاده کنیم و در نهایت از شرکت های خارجی برای طراحی کمک گرفتیم. علاوه بر این مشکلات ناشی از فقدان عادت و فرهنگ استفاده از فضای مجازی برای یادگیری کار ما را در امر بازاریابی و فراگیر شدن سخت می‌کرد.

با توجه به سخنان شما و اهمیت زمان در Oteacher آیا اینترنت داخلی جوابگوی آنلاین بودن کاربران در سیستم آموزش زبان آنلاین شما است؟

در حال حاضر ما از نوعی تکنولوژی استفاده می‌کنیم که خود را با سرعت اینترنت کاربران هماهنگ می کند، یعنی اختلال سرعت بین کاربر و مدرس را به حداقل می‌رساند . (فرقی ندارد با ۳G  وصل می شوید یا ۴G و یا اینترنت خانگی).

نکته مهم در این میان این است، که اگر قرار بود فقط به کاربرانی مشخص با سرعت اینترنت فوق العاده سرویس ارائه کند، ارزشی نداشت. سیستم اتیچر Oteacher به شیوه ای طراحی شده که چه در تهران باشید، چه در بندرعباس و چه اینترنت پر سرعت داشته باشید و چه نه ، باز هم می‌توانید عضوی از شبکه آموزش آنلاین زبان ما باشید.

برای راه اندازی یک نوع کسب و کار چه میزان سرمایه لازم است ؟شما سرمایه گذار دارید؟

استارتاپ Oteacher تاکنون با سرمایه گذاری شخصی موسسین پیش رفته ولی اخیرآ با یک سرمایه گذار به توافق رسیده ایم و روند توسعه این کسب و کار با شتاب خوبی در حال افزایش است.

پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که استارتاپ ها از یک سطح به بعد نیاز به سرمایه گذار دارند؟

بله، به نظر من از مرحله ای به بعد نیاز به سرمایه گذار دارند. چرا که با کمک تزریق سرمایه می‌توانند حرکتی سریع و پر قدرت داشته باشند. مشکل بسیاری از استارتاپ ها هم همین است که علیرغم ایده جدید، شناخته شده نیستند. برای دیده شدن نیاز به اطلاع رسانی وجود دارد و در این مرحله استفاده از توان سرمایه گذار یک ضرورت است.

سخن پایانی

ما در حال افزودن سیستم زبان فارسی به مجموعه خود هستیم. شاید برای شما سوال باشد که زبان فارسی چه مخاطبانی دارد . پاسخ من این است که سه گروه مخاطب زبان فارسی هستند:

  • گروه اول؛ بسیاری از افرادی که از ایران مهاجرت کرده اند و در خارج از کشور صاحب فرزندی شده اند، برای آموزش زبان فارسی به نسل بعدی خود با مشکل مواجهند، در نتیجه Oteacher برای مهاجرانی که فرزندان دو تابعیتی دارند بسیار کارامد خواهد بود.
  • گروه دوم؛ تاجرانی هستند که گرچه ملیت خارجی دارند اما با ایرانیان تجارت می‌کنند ، در نتیجه برای مبادلات تجاری خود به آموزش زبان فارسی علاقه مند و یا حتی نیازمند هستند. موضوعی که حتی می‌تواند به رشد اقتصادی و تجارت در بخش خصوصی نیز کمک کند.
  • گروه سوم ؛ برخی افراد متفرقه که به سبب علائق شخصی به ایران و زبان فارسی علاقه مند شده اند.

در حال حاضر افراد با استعداد و باهوشی داریم که علیرغم استعدادهای ذاتی خود به دلیلی فقدان مهارت های زبان، نمی توانند با اجتماع ارتباط برقرار کنند . ما در Oteacher به دنبال ارائه راهکاری به شکوفا شدن استعدادهای افراد هستیم .

دیدگاه ها

شما هم دیدگاه، تجربه یا سوالتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search