skip to Main Content

موثرترین روش های تسلط بر یادگیری زبان چیست؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

موثرترین روش های تسلط بر یادگیری زبان چیست؟

اوایل سال ۲۰۱۴ بود که اولین بار الفبای یونانی را یاد گرفتم و در سال ۲۰۱۵ شروع به یادگیری زبان یونانی با کمک برخی از واژگان و چند درس در دستور زبان کردم. در آن زمان، من صاحب کتاب راهنمای سفر یونانی بودم، و فکر  می کردم که انتخاب ۱۰ عبارات از کتاب به طور روزانه و حفظ آنها راهی برای رسیدن به پیشرفت در زبان خواهد بود. اما اکنون جولای ۲۰۱۶ است و من حتی به سطح B1 هم نرسیده ام و نمی توانم به سرعت و به روشنی مقصودم را بیان کنم.

پس در طول دو سال و نیم چه اتفاقی افتاد ؟ چه چیزی اشتباه پیش رفت؟ دلیل عمده آن ناامیدی در یادگیری بود که به نوبه خود منجر به تنبلی من  شد و در نهایت باعث شد در نیمه راه آن را رها کنم. با این حال، اگر از همان ابتدا میدانستم که کارآمدترین و موثرترین روش برای تسلط بر زبان کدام است، این همه از وقت خودم را هدر نمی دادم.

بنابراین، این مقاله فهرست جامعی از چیزهایی که  آرزو میکردم کاش آنها را از روزی که می خواستم زبان دیگری را یاد بگیرم می دانستم را دربر دارد.

 

۱) کاش تحقیقات بیشتری انجام داده بودم

در جستجوی وب سایت ها، وبلاگ ها، کتاب ها، پادکست ها و برنامه هایی باشید که می توانند شما را در فرآیند یادگیری زبان راهنمایی کنند. منابع عالی زیادی برای یادگیری زبان وجود دارد. برخی از وبلاگ ها دارای تعداد قابل توجهی از مقالات هستند که شما را به وبلاگ های دیگر و سایر مطالب مفید می رساند. با استفاده از این منابع، می توانید از افرادی که قبلا آن را تجربه کرده اند یاد بگیرید. روی اطلاعاتی که با شما به اشتراک گذاشته می شود تمرکز کنید. از اینترنت بیشتر استفاده کنید و به یاد داشته باشید که اُتیچر دوست شما است!

 

۲) کاش سعی نکرده بودم که کل کلمات کتابم را حفظ کنم

این روش باعث ناامیدی بیش تر من شد، اما متأسفانه نشانه ای نداشتم که  زود تر متوجه اشتباهم بشوم. من هر روز ۱۰ تا ۲۰ کلمه را حفظ می کردم ولی فقط در انتهای هفته تنها  10 کلمه در ذهنم بود و بدتر از همه اینکه، من پنج مورد از آنها را در پایان هفته بعد فراموش می کردم.

روش تقویت هوش و حافظه از راه قیاس منطقی یک راه بسیار بهتر برای جذب کلمات جدید است. یک تعریف ساده از این روش این است، یک کلمه، عبارت یا آهنگ به شما کمک می کند که چیز مفیدی (مانند یک قاعده یا لیست نام) را بهتر به خاطر بسپارید. ایده این است که مثلا اگر شما یک داستان در اطراف یک کلمه ایجاد کنید، ساده تر می توانید آن را  به یاد داشته باشید.

می دانم که این روش خیلی طولانی است و نیاز به تلاش بیش تری دارد، اما پایه و اساس یادگیری زبان پیوستگی و تداوم در کار است که به شما کمک می کند تا به نتیجه ای که می خواهید برسید.

به یاد داشته باشید حفظ کردن کلمات به تنهایی دوام زیادی ندارد و به سرعت از ذهن می رود.

 

۳) ای کاش فیلم و یا برنامه های تلویزیونی بیشتری( به زبان دوم) تماشا می کردم.

وقتی شروع کردم، هرگز نمیدانستم که چگونه زبان جدیدی بگیرم؛ من فقط آنچه را که فکر می کردم درست است انجام می دادم! برای یادگیری زبان، شما باید بخوانید، بنویسید، گوش دهید و صحبت کنید. من همچنین متوجه شدم که تماشای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی بسیار مفید است .همه این ها به تقویت آنچه که قبلا یاد گرفته اید کمک می کنند. صدای یک کلمه، به ویژه در ارتباط با تصویر، بیشتر در حافظه می ماند.

همانطور که بالاتر گفته شد اتصال یک کلمه به یک داستان زنده می تواند به شما کمک کند یک کلمه مشکل را در حافظه بلند مدت خود قرار دهید. به عنوان مثال، اگر من فیلم مورد علاقه خود را به زبان یونانی تماشا کنم، می توانم بین کلماتی که می شنوم و شخصیت، شی یا صحنه ای که می بینم ارتباط برقرار کنم. اگر شما نمیتوانید نسخه دو بعدی فیلم را تهیه کنید، می توانید فیلمها را با زیرنویسهای موجود برای خودتون یادگیری زبان ایجاد کنید. فیلم هایی  را که بیشترعلاقه دارید تماشا کنید، این روش هم سرگرم کننده و هم آموزنده است.

 

۴) ای کاش اشتباهات بیشتری انجام داده بودم!

اشتباهات یک روش عالی برای یادگیری زبان است. درست است ! بچه ها یک نمونه عالی از این موضوع هستند، اینکه آنها تکالیف خود را اشتباه انجام می دهند یا  زانوی خود را حین دوچرخه سواری کبود می کنند، به این دلیل است که نمی دانند چگونه دوچرخه سواری کنند. با همه این اشتباهات آنها یاد می گیرند که چه کاری انجام دهند و چه کاری انجام ندهند.
با این حال، همانطور که این نمونه ها می تواند ناامید کننده باشد، می توانند یک چیز خوب هم باشند. کاری را که اشتباه انجام می دهید  بیشتر در ذهن شما می ماند تا اینکه آن را برای بار اول درست انجام دهید . بنابراین، پیش بروید و نترسید که اشتباهات بیش تری انجام دهید. آنها ممکن است دردناک باشند، اما بسیار با ارزش هستند و موجب یادگیری زبان می شوند.

 

۵) ای کاش مکالمات بیش تری داشتم!

بر خلاف خواندن و نوشتن، صحبت کردن با دیگران به شما کمک می کند که سریع تر روی پای خود بایستید. زمان کافی برای فکر کردن در مورد اینکه آیا صرف کلمات و یا ترتیب استفاده آنها صحیح است یا نه  وجود ندارد، پس با شرکت در گفتگو ها مهارت های خود را افزایش دهید.

اگر قبلا این کار را کرده بودم، مهارتهای گوش دادن و صحبت کردنم را تقویت می کردم. مطمئنا، هزاران اشتباه را مرتکب می شوم و کلمات را با سرعت یک لاکپشت جمع می کردم، اما بلاخره پیشرفت می کنم. ای کاش سال های قبل این را کشف کرده بودم. در ایران، یونانی را آموزش نمی دهند و من  فکر می کردم راه دیگری برای یادگیری زبان وجود ندارد!

تفاوت بین مکالمه با کسی و گوش دادن به پادکست، بسیار زیاد است. هرچند که هر دو دارای نقاط قوت خود هستند، تمرین با یک فرد واقعی شما را به سرعت مجبور به صحبت کردن و استفاده کردن از کلمات می کنند، و شما کلمات را به نحوی تلفظ می شوند تلفظ می کنید.

 

برای تمرین صحبت کردن به صورت آنلاین با اساتید اُتیچر هم اکنون به وب سایت اُتیچر مراجعه کنید و استاد خود را انتخاب کنید

 

۶) ای کاش بیش تر می خواندم

با گذشت زمان، من کمتر و کمتر می خواندم چون تنبل شده بودم و بنابراین مزایای خواندن را از دست می دادم. یکی از مزایای خواندن این است که شما می توانید سرعت خود را تنظیم کنید و زمانی را که برای درک مطالب لازم است را بدست آورید.

مزیت دیگر خواندن این است که به شما فرصت می دهد تا کلمات را در متن درک کنید و ساختار جملات را ببینید. علاوه بر این، خواندن به شما نشان می دهد که چطور کلمات نوشته شده اند. در برخی از زبانها، فرم نوشتن حتی نشان می دهد که چگونه یک کلمه خاص را تلفظ کنید. گاهی اوقات حتی می توانید بگویید که  روی کدام هجا در نوشتن  لازم است تأکید داشته باشید.

به یاد داشته باشید، با انتخاب موضوعی که علاقه دارید شروع کنید. ممکن است متنی از یک مجله، یک کتاب، یک روزنامه، یا بخش از یک مقاله باشد.

 

۷) ای کاش بیش تر نوشته بودم

من چند ماه پیش شروع به نوشتن کردم. گاهی اوقات، من باید مجموعه ای از کلمات را برای نوشتن آماده می کردم که با استفاده از کلمات تصادفی که به ذهنم می آمد می نوشتم. وقتی سعی می کردم  بنویسم، یادآوری کلمات که قبلا مطالعه کرده بودم، برایم ساده تر بود.

مشکل اینجاست که نمی توان فهمید که نوشتن شما درست است یا خیر. چون برخی از برنامه ها و وب سایت هایی که در این زمینه وجود دارد خیلی دقیق نیستند.

ایتالیا راه حل این را پیدا کرده است. آنها چیزی دارند که آن را نوت بوک می نامند، جایی که شما می توانید کارهای نوشته شده خود را توسط افرادی که صحبت می کنند و از زبان استفاده می کنند اصلاح کنید. این بسیار بهتر از یک کامپیوتر است، زیرا این افراد می توانند اشتباهات خود را به شما توضیح دهند و راهنمایی های مفید خود را در مورد چگونگی بهبود آن ارائه دهند.

 

۸) ای کاش من چند ماه از زمانم را از دست نمی دادم

پس از رها کردن، تصمیم گرفتم عشقم را برای یادگیری زبان دوباره زنده کنم، هرچند کمی دیر شده بود. اگر کمی بیشتر خودم را تحت فشار قرار میدادم شاید  بسیاری از کلماتی را که حفظ کرده بودم  فراموش نمی کردم.

ما خوش شانس هستیم که منابع زیادی در اختیار داریم. چرا از آنها استفاده نکنیم؟ نیازی به رها کردن وجود ندارد. یادگیری زبان در واقع یکی از آن فعالیت هایی است که می تواند به شما رضایت بدهد. فقط این واقعیت را  یادآوری می کنید که هر وقت  یک کلمه، عبارت از زبان دیگری را یاد می گیرید، چیزهای زیادی درباره فرهنگ آن کشور یاد می گیرید.

سپس، یک روز، متوجه خواهید شد که شما زبان را به آسانی صحبت می کنید.
من می دانم که این امر به سادگی محقق نمی شود و نیاز به تلاش و تمرین و پشتکار فراوان دارد.
بنابراین قوی باشید و از خود بپرسید که چقدر می خواهید آن را  یاد بگیرد، اهداف خود را مشخص کنید و ببینید چقدر در رسیدن به هدفتان متعهد هستید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که به این نوشته نظر میدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search