skip to Main Content

نحوه تدریس در اسکایپ؛ هر آنچه برای تدریس آنلاین زبان باید بدانید

نحوه تدریس در اسکایپ
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

وقتی به نحوه تدریس در اسکایپ فکر می‌کنیم ناخودآگاه به یاد یک سال گذشته‌ای می‌افتیم که اغلب افراد بیشتر اوقات را در خانه بوده‌اند. شاید اگر پیش از این از شما خواسته می‌شد مدتی طولانی در خانه بمانید و همهٔ کارهایتان را از راه دور انجام دهید، به نظرتان غیرممکن می‌آمد. اکنون که بیش از یک‌سال از پاندمی کرونا می‌گذرد دورکاری یا کلاس آنلاین دیگر مفاهیمی غریبه نیستند. تکنولوژی یک‌بار دیگر به کمک بشر آمد تا بتواند از راه دور و در مصونیت از ویروس کرونا برنامهٔ زندگی خود را پیش ببرد، کار کند و پول در بیاورد، بیاموزد و عقب نماند.
حالا که این توفیق اجباری نصیبمان شده تا با اینترنت و کامپیوتر رابطهٔ نزدیک‌تری برقرار کنیم، ما در اُتیچر که پلتفرمی آنلاین برای آموزش زبان است در این مقاله می‌خواهیم در مورد یک پلتفرم که استفاده از آن برای برگزاری وبینار، جلسات کاری و کلاس آنلاین بسیار رایج است، صحبت کنیم. شاید در ابتدا این‌طور به نظر برسد که دیدارهای آنلاین کیفیت یک دیدار حضوری و به انجام رساندن کار مورد نظر را نداشته باشند؛ اما آشنایی با نحوه تدریس در اسکایپ و امکاناتی که در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد به شما نشان می‌دهد که این تصور تا چه حد می‌تواند اشتباه باشد.

شیوه تدریس در اسکایپ

اسکایپ و مزیت اصلی آن در نحوه تدریس آنلاین زبان انگلیسی

اسکایپ یک ابزار ارتباطی رایگان و تحت وب است که در جهان ۳۰۰ میلیون کاربر دارد. می‌توان گفت که اسکایپ تمامی سیستم عامل‌های موجود را پوشش می‌دهد و تفاوتی ندارد که شما از گوشی اندروید خود یا با آیفون، یا با سیستم عامل مک، ویندوزی یا بلک‌بری از آن استفاده کنید. این بستر ساده فرصت‌های آموزشی متنوعی برای کلاس‌های درس فراهم می‌آورد، شما به راحتی می‌توانید حالات چهرهٔ مخاطب خود را ببینید و بدون آن که کنار هم باشید از احساسات هم خبر داشته باشید.
آموزش زبان دوم در کشور ما از جمله دغدغه‌هایی است که شاید از کودکی درگیر آن بوده‌ایم. نگرانی‌ها در مورد بیماری و مسیر رفت‌و‌آمد و کمبود وقت هم از سوی دیگر گاهی ما را مجبور می‌کند که دست به الویت‌بندی بزنیم؛ اما با اسکایپ شما می‌توانید همان طور که در خانه یا محل کارتان هستید و یا منتظرید تا یک بستهٔ پستی برایتان برسد، بدون این‌که خانه را ترک کنید از آموزش در اسکایپ بهره‌مند شوید. همچنین اگر مدرس زبان انگلیسی هستید با تسلط بر نحوه تدریس آنلاین زبان انگلیسی به تمام شاگردان خود رسیدگی کنید. بر همین اساس لازم است که همۀ ما دربارۀ نحوه تدریس در اسکایپ بدانیم و بیشتر با آن آشنا شویم.
در اسکایپ تنها نیستید
اگر شما یک معلم زبان انگلیسی هستید به هیچ‌وجه نگران پیدا کردن شاگرد برای کلاس‌های آنلاین خود نباشید و اگر به دنبال معلم زبان هستید نیز هم‌چنین؛ چون اُتیچر در نقش تسهیل‌گر این فرایند وارد شده و هوای دوطرف را دارد تا تجربه شیرنی از یادگیری آنلاین داشته باشید.

 

بسیاری از موسسه‌ها و افرادی که به‌طور مستقل به تدریس زبان انگلیسی مشغول هستند نیاز دارند که علاوه بر صرف زمان کم‌تری برای رفت و آمد، بتوانند چند کار را هم‌زمان پیش ببرند و محدودهٔ تدریس را گسترش دهند. با تدریس آنلاین زبان انگلیسی دیگر نیازی نیست معلم و شاگرد در یک شهر و یا نزدیک به هم زندگی کنند. از جهاتی حتی این شیوهٔ آموزشی برای نوجوانان که با بزرگ‌ترها خیلی احساس راحتی نمی‌کنند نیز می‌تواند بهتر باشد و رغبت آنان برای یادگیری زبان را افزایش دهد. پس با این وصف کافی است با خیالی راحت به نحوه تدریس در اسکایپ فکر کنید و برای آن برنامه بچینید.

برای تدریس آنلاین زبان انگلیسی در اسکایپ به چه نیاز دارید؟

شما کافیست به اینترنت دسترسی داشته باشید و یک دیوایس مناسب که قابلیت اجرای نرم‌افزار اسکایپ را دارد همراه خود داشته باشید. اسکایپ را مانند هر نرم‌افزار دیگری می‌توانید به سادگی از اینترنت دریافت و با وارد کردن اطلاعاتتان حساب کاربری خود را ایجاد کنید. بعد لازم است به اسکایپ امکان دسترسی به دوربین و میکروفون خود را بدهید تا هر جا و هروقت که بخواهید سر کلاس زبان انگلیسی خود حاضر شوید. البته که نباید نگران باشید ناخواسته صدا و تصویر شما با دیگران به اشتراک گذاشته شود. شما می‌توانید در طول کلاس دسترسی به هریک از آن‌ها را قطع کنید. استفاده از اسکایپ به هیچ وجه دشوار نیست، فقط کافی است کمی وقت بگذارید تا با ویژگی‌های بسیاری که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید کلاس‌های سرگرم کننده و مؤثر خود را برگزار کنید.

نحوه تدریس انلاین زبان انگلیسی
امکانات اسکایپ چه تاثیری روی نحوه تدریس آنلاین زبان انگلیسی می‌گذارد؟

همان‌طور که قبلاً گفته شد، شما در این نرم‌افزار می‌توانید صدا و تصویر شاگردان خود را به خوبی داشته باشید. از طرفی می‌توان گفت این نرم‌افزار برای هر نحوه تدریس آنلاین زبان انگلیسی قابلیت کاربرد دارد و به‌راحتی می‌توانید نحوۀ تدریس زبان انگلیسی را بر اساس امکانات آن هماهنگ کنید. علاوه بر این، امکانات دیگری نیز به واسطهٔ تدریس در اسکایپ به دست می‌آورید:
• ارسال فایل: می‌توانید ویدیویی که مرتبط با درس شماست را به اشتراک بگذارید و یا کتابی را برای دیگران بفرستید.
• ارسال پیام: امکان ارسال متن هم حین تدریس و هم بعد از آن وجود دارد.
• اشتراک‌گذاری صفحه نمایش: اگر می‌خواهید یک تصویر آموزشی برای مثال یک صفحه از یک پاورپوینت را به دیگران نشان دهید از اشتراک صفحهٔ مانیتور خود استفاده کنید.
• وایت‌برد مجازی: با این کار یک تختۀ مجازی در دسترس شما خواهد بود و درست مثل کلاس‌های حضور و واقعی این امکان را دارید که روی این تخته با زبان‌آموزانتان حرف بزنید.
• ایجاد گروه: مثل واتس‌اپ و تلگرام این امکان را دارید که در اسکایپ گروه بسازید و آنجا با اعضای کلاس حرف بزنید و حتی فایل ویدئوی کلاس‌ها را بارگزاری کنید.
همچنین دربارۀ ضبط کلاس باید گفت که در مورد کلاس‌هایی که برای چند نفر برگزار می‌شود همیشه این نگرانی وجود دارد که امکان هماهنگی بین همه وجود نداشته باشد و بعضی روزها برنامه‌های درسی بهم بخورد؛ اما در اسکایپ این امکان وجود دارد که شما کلاس را ضبط کرده و بعد در اختیار شاگرد غایب قرار دهید تا هم زمان کم‌تری از وقت کلاس گرفته شود و هم کل محتوای کلاس به او منتقل شود پس حتی اگر نحوۀ تدریس زبان انگلیسی توسط شما بخواهد به‌صورت آفلاین هم باشد، این امکان برای شما فراهم است.

نحوه تدریس آنلاین زبان انگلیسی با اسکایپ

اسکایپ به نحوۀ تدریس زبان انگلیسی شما انعطاف و جذابیت می‌بخشد

شما می‌توانید با توجه به نحوه تدریس در اسکایپ فضای آن را متناسب با کلاس خود تغییر دهید و کاغذ دیواری پشت سرتان را عوض کنید، اگر کسی سوالی دارد دست خود را بالا ببرد یا به حرف‌های معلم و هم‌کلاسی خود با اموجی‌ها واکنش نشان دهد. به این شکل می‌توانید از یک کلاس خشک که تنها معلم در آن صحبت می‌کند فراتر رفته و تمام افراد در کلاس فعالانه مشارکت داشته باشند.
همان‌طور که گفتیم استفاده از اسکایپ محدودیت جغرافیایی را از میان برمی‌دارد و این امکان که شاگردان در حضور معلم زبان خود بتوانند با یک انگلیسی‌زبان مکالمه کنند را نیز می‌توانید به عنوان بخشی از برنامهٔ کلاسی خود در نظر بگیرید. از آن‌جا که تماس تصویری برقرار می‌کنید شاگردان می‌توانند با جنبه‌های غیرکلامی یک فرهنگ خارجی، مانند ژست دست‌ها نیز آشنا شوند. همین مورد یعنی نحوه تدریس در اسکایپ می‌تواند به اندازۀ خلاقیت‌های شما متنوع باشد.
حرف آخر؛ چند نکتهٔ دیگر برای نحوه تدریس در اسکایپ
هنگام آموزش آنلاین زبان انگلیسی در اسکایپ ایجاد یک گروه در اسکایپ یا اپلیکیشن پیام‌رسان دیگر به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین می‌توانید برای ساماندهی به فایل‌ها یا بازی‌های جمعی و تعامل بیشتر یک حساب گوگل درایو درست کنید. در پایان، لازم است به خاطر بسپارید که باید خلاقانه عمل کنید چون شما با جهانی مواجه هستید که امکانات و ابزار بسیاری برای جذاب‌تر کردن آموزش به شما می‌دهد. از آن‌ها بهره بگیرید تا شاگردان خود را علاقه‌مندتر کنید. شما چه پیشنهادات دیگری دربارۀ نحوه تدریس در اسکایپ دارید؟

منبع

دیدگاه ها

شما هم دیدگاه، تجربه یا سوالتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search