skip to Main Content

آزمون دولینگو چیست و کجا به درد می‌خورد؟

آزمون دولینگو چیست
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

احتمالا در کنار آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی، نام دولینگو را هم شنیده‌اید اما آیا دقیقا می‌دانید آزمون دولینگو چیست و چه مراکزی آن را می‌پذیرند؟ آزمون دولینگو نیز یکی از معتبرترین آزمون‌ها برای سنجش سطح زبان انگلیسی که در سال‌های اخیر رواج پیدا کرده است. اصلی‌ترین ویژگی آزمون دولینگو این است که علاوه بر ثبت‌نام آنلاین، فرآیند برگزاری آن هم آنلاین است. به این ترتیب شما به راحتی می‌توانید پشت کامپیوتر شخصی‌تان بنشینید و به پرسش‌ها پاسخ دهید. از میان رفتن محدودیت‌ها، باعث افزایش محبوبیت آزمون دولینگو شده است. اما اگر می‌خواهید دقیق‌تر بدانید آزمون دولینگو چیست و چه جزئیاتی دارد، آنچه در ادامه می‌آید را بخوانید.
در اتیچر می‌توانید با انتخاب استاد متناسب با نیازهای خود کلاس زبان آنلاین خود را شروع کنید.

آزمون دولینگو چیست و چه بخش‌هایی دارد؟

در پاسخ به این پرسش که آزمون دولینگو چیست پیش از همه باید این نکته را به خاطر داشته باشید که تمام بخش‌های این آزمون در یک روز و در زمانی حدود یک ساعت برگزار می‌شود. علاوه بر این نتیجه دولینگو در زمانی حدود ۴۸ ساعت اعلام می‌شود. بنابراین داوطلب زمان کمتری را در استرس نتیجه آزمون سپری می‌کند. ضمنا نتیجه آزمون دولینگو برای هر تعداد از دانشگاه‌ها، مراکز علمی، موسسات که داوطلبان بخواهند ارسال می‌شود. جالب اینکه ارسال نتایج برای این مراکز، رایگان است. گفتنی است نمره نتیجه آزمون دولینگو با اعدادی بین ۱۰ تا ۱۶۰ گزارش می‌شود.
پس از اینکه تا حدی دریافتید آزمون دولینگو چیست، احتمالا می‌خواهید بدانید این آزمون چه بخش‌هایی دارد. دولینگو دو بخش اصلی دارد؛ یکی از این بخش‌ها شامل پرسش‌های مختلفی است؛ پرسش‌هایی که هر چهار مهارت نوشتن، خواندن، شنیداری و مکالمه (Writing, Reading, Listening & Speaking) داوطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد.
علاوه بر این داوطلبان باید در بخش دوم به یک مصاحبه ویدوئویی کوتاه پاسخ دهند (Speaking) و یک متن هم بنویسند (Writing). بخش دوم این آزمون برای دانشگاه یا مرکز علمی موردنظر فرستاده می‌شود. مرکز، دانشگاه یا موسسه مقصد با توجه به توانایی داوطلب که بر اساس این بخش، به نمایش درآمده، درباره او تصمیم می‌گیرد.

منابع آزمون دولینگو

منابع آزمون دولینگو چیست؟

حالا پس از اینکه با بخش‌های مختلف آزمون دولینگو آشنا شدید، احتمالا می‌خواهید بدانید منابع آزمون دولینگو چیست و چه طور می‌توان به آنها دست پیدا کرد. از آنجایی که دولینگو چند سالی بیشتر نیست که برگزار می‌شود، نباید انتظار داشت منابع متعدد و متنوعی داشته باشد. شاید اگر بتوانید همان منابعی را که تا به حال برای ارتقا زبان انگلیسی، مطالعه می‌کردید، در برنامه‌تان بگذارید و همان‌ها را به دقت بخوانید، نیازی به منبع جدید و خاصی تحت عنوان منبع دولینگو نیست. ضمنا سعی کنید از اینترنت به عنوان منبعی دردسترس و رایگان برای تقویت هر چهار مهارت زبانی خود بهره ببرید.

مزایای آزمون دولینگو نسبت به سایر آزمون‌های زبان انگلیسی

شاید از خود بپرسید که مزیت یا مزایای آزمون دولینگو چیست و چرا باید به جای سایر آزمون‌ها، دولینگو را انتخاب کنید؛ در ادامه به برخی از مزایای این آزمون در مقایسه با آیلتس یا تافل اشاره می‌شود.
۱. همان طور که اشاره شد زمان آزمون دولینگو حدود ۱ ساعت است در حالی که برای سایر آزمون‌ها حداقل باید ۳ ساعت زمان بگذارید.
۲. تمام مراحل آزمون دولینگو در یک روز برگزار می‌شود و نیازی نیست در روزهای دیگر، زمانی برای این آزمون بگذارید.
۳. نتیجه دولینگو ۴۸ ساعت پس از آزمون اعلام می‌شود و به این ترتیب، کارهایتان سریع‌تر پیش می‌رود.
۴. هزینه آزمون دولینگو نسبت به سایر آزمون‌ها کمتر است. ضمنا همان طور که پیشتر گفتیم دولینگو نتایج آزمون را برای مراکز مقصد، به طور رایگان ارسال می‌کند. (هزینه آزمون دولینگو ۴۹ دلار است).
۵. شما می‌توانید آزمون دولینگو را در اتاق شخصی یا محل کارتان به راحتی پشت سر بگذارید، همین امر باعث کاهش استرستان خواهد شد.

بررسی ارزش نمره آزمون دولینگو

با این اوصاف، شاید از خود بپرسید که آیا آزمون دولینگو از ارزش و اعتبار کافی برخودار هست یا خیر. شاید هم این سوال برایتان پیش بیاید که نمرات دولینگو در مقایسه با سایر آزمون‌ها چه ارزشی دارد. در ادامه میزان نمرات دولینگو را با آزمون‌های تافل و آیلتس مقایسه می‌کنیم.
بر اساس آنچه در سایت رسمی دولینگو آمده است:
نمره ۱۰ تا ۲۵ دولینگو معادل با نمره صفر در تافل است.
۳۰ معادل ۱
۳۵ معادل ۲ تا ۴
۴۰ معادل ۵ تا ۸
۴۵ معادل ۹ تا ۱۳
۵۰ معادل ۱۴ تا ۱۹
۵۵ معادل ۲۰ تا ۲۵
۶۰ معادل ۲۶ تا ۳۱
۶۵ معادل ۳۲ تا ۳۷
۷۰ معادل ۳۸ تا ۴۳
۷۵ معادل ۴۴ تا ۴۹
۸۰ معادل ۵۰ تا ۵۵
۸۵ معادل ۵۶ تا ۶۱
۹۰ معادل ۶۲ تا ۶۷
۹۵ معادل ۶۸ تا ۷۳
۱۰۰ معادل ۷۴ تا ۷۹
۱۰۵ معادل ۸۰ تا ۸۵
۱۱۰ معادل ۸۶ تا ۹۱
۱۱۵ معادل ۹۲ تا ۹۶
۱۲۰ معادل ۹۷ تا ۱۰۲
۱۲۵ معادل ۱۰۳ تا ۱۰۷
۱۳۰ معادل ۱۰۸ تا ۱۱۲
۱۳۵ معادل ۱۱۳ تا ۱۱۵
۱۴۰ معادل ۱۱۶ تا ۱۱۸
۱۴۵ معادل ۱۱۹
و ۱۵۰ تا ۱۶۰ معادل ۱۲۰ است.
دیگر آزمون معتبر زبان انگلیسی، آیلتس است؛ نمره ۱۰ دولینگو معادل ۱.۵ آیلتس است. به همین ترتیب: ۱۵ معادل ۲، ۲۰ تا ۲۵ معادل ۲.۵، ۳۰ تا ۴۰ معادل ۳، ۴۵ تا ۵۰ معادل ۳.۵، ۵۵ تا ۶۰ معادل ۴، ۶۵ تا ۷۰ معادل ۴.۵، و همین روند ادامه دارد تا ۱۵۵ الی ۱۶۰ که معادل ۹ می‌شود. در مقاله آیلتس چیست در رابطه با آیتلس بیشتر بخوانید.

آزمون دولینگو را در کدام موسسات و دانشگاه‌ها می‌پذیرند؟

علاوه بر نمره دولینگو و مقایسه آن با سایر آزمون‌های معتبر، بد نیست بدانید کدام دانشگاه‌ها و مراکز علمی آزمون دولینگو را به عنوان آزمون سنجش زبان انگلیسی می‌پذیرند. از جمله معتبرترین دانشگاه‌ها و کالج‌های دنیا که دولینگو را می‌پذیرند، می‌توان به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اشاره کرد:

  • CARDINAL STRICH UNIVERSITY
  • FOX VALLEY TECHNICAL COLLEGE
  • MILWAUKEE SCHOOL OF ENGINEERING
  • UNIVERSITY OF WISCONSIN SUPERIOR
  • CENTRAL WASHINGTON UNIVERSITY

اعتبار آزمون دولینگو

نمونه آزمون دولینگو

حالا که دریافتید آزمون دولینگو چیست و ارزش و اعتبارش در چه حد است، برای کسب نمره بهتر آشنایی با یک نمونه آزمون دولینگو کمکتان می‌کند. در ابتدا باید پرسش‌های تطبیقی را پاسخ دهید؛ یعنی زمانی که پاسخ می‌دهید، اگر درست جواب دهید، سوال بعدی سخت‌تر است و اگر پاسختان اشتباه باشد، سوال بعدی آسان‌تر می‌شود. پر کردن جای خالی در جمله و انتخاب واژه درست از میان تعدادی واژه، از اجزاء همین بخش است. در بخشی دیگر تصویری را می‌بینید و باید تلفظ صحیح آن را بیان کنید. در بخش بعد، باید جمله‌ای صحیح را تلفظ کنید. بخش بعد Speaking است؛ در این بخش شما باید درباره یک موضوع خاص حرف بزنید.
در بخش بعد تصویری را مشاهده می‌کنید که باید چند جمله درباره آن بنویسید. در نهایت دو بخش دیگر را مشاهده خواهید کرد. این دو بخش تاثیری در نمره شما ندارند. اما اگر قصدتان از شرکت در این آزمون، وارد شدن به دانشگاه است، باید این دو بخش را کامل کنید. در یکی از آن دو، باید درباره موضوعی خاص گفتگو و ویدئویی از خود ضبط کنید. در قسمت بعد هم باید درباره یک موضوع خاص، یک متن بنویسید.

چگونه در آزمون دولینگو موفق شویم؟

با این اوصاف، رمز موفقیت در آزمون دولینگو چیست؟ پیشتر هم گفتیم، بهترین روش برای کسب نمره متناسب در آزمون دولینگو، تقویت تمام مهارت‌های زبانی است. از این رو اگر قصد آمادگی برای شرکت در آزمون دولینگو را دارید، به فکر بهبود بخشیدن مهارت‌های زبانیتان باشید. در اتیچر شما اساتید زبان انگلیسی متعددی خواهید یافت که می‌توانند به شما در این مسیر کمک کنند. اگر بخواهید استاد بسیار خوبی بیابید، روش‌های متعددی در اتیچر وجود دارد، مانند مطالعه پروفایل استاد یا خواندن نظرات کاربران و دیدن ویدیوی معرفی استاد. اما اتیچر یک راهکار دیگر هم دارد؛ آن هم این است که شما می‌توانید از پنج جلسه رایگان آموزش زبان توسط پنج استاد مختلف بهره ببرید و سپس از میان آنها بهترین استاد را برای خود انتخاب کنید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که به این نوشته نظر میدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search