01-02-2018

چرا هیچ زبانی برای یادگیری سخت نیست؟

زبان کشورهای مختلف

سنجش میزان سختی و دشواری در فراگیری زبان‌های خارجی می تواند هم برای زبان آموزان و هم اساتید آموزنده باشد. افراد مختلف، نظرات متفاوتی در مورد فراگیری زبان‌های مختلف دارند. با این حال، به باور بسیاری از افراد، یادگیری دسته‌ای خاص از زبان‌ها می‌تواند نسبت به بقیه سخت‌تر باشد. با این وجود، هر زبانی استعداد تبدیل شدن به دشوارترین زبان دنیا را دارد. به باور بسیاری عربی، چینی، فنلاندی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، ژاپنی وغیره را می‌توان در گروه دشوارترین زبان‌های دنیا قرار داد. ولی در حقیقت هر زبانی، با توجه به افرادی که قصد فراگیری آن را دارند، می‌تواند در گروه دشوارترین زبان‌های دنیا جای بگیرد.

به طور کلی و با توجه به مطالب بالا می‌توان این طور نتیجه گرفت که سخت بودن زبان‌ها از دید افراد مختلف شرایط متفاوتی دارد و در حقیقت باید جنبه‌های مختلفی را در این باره مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

در واقع می‌توان بعضی از زبان‌ها را نسبت به گروهی دیگر با سرعت بیشتری فرا گرفت و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. به‌ عنوان مثال ساکنان دانمارک مشکل قابل توجهی در مورد فراگیری بعضی از زبان‌ها مانند سوئدی  یا نروژی ندارند. با این حال، فراگیری زبان ژاپنی  یا روسی می‌تواند برای این افراد بسیار سخت‌تر و دشواتر باشد. این افراد برای یادگیری زبان‌های گفته شده، باید زمان بیشتری را صرف نمایند. به علت ارتباط نزدیک زبان‌های اسکاندیناوی، یادگیری نمونه‌های هم خانواده آن می‌تواند بسیار ساده‌تر از فراگیری زبان روسی باشد. در یادگیری زبان روسی، زبان آموزان حتی باید الفبای جدیدی را نیز فراگیرند.

در چنین تعریفی هیچ اشاره‌ای به مشکلات موجود در روند یادگیری زبان‌های مختلف نشده است. همان طوری که گفته شد، نزدیک بودن زبان‌های مختلف به هم می‌تواند به عنوان عامل مهمی در فراگیری این موارد به حساب آید. با این حال، چنین موضوعی هنوز نصف واقعیت را به تصویر می‌کشد و موارد بسیار متنوعی در این روند دخیل است. با اتیچر برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه باشید.

خصوصیات فردی

خصوصیات فردی نقش مهمی در یادگیری زبان‌های مختلف بر عهده دارند. به‌ عنوان مثال فراگیری عربی برای افراد انگلیسی زبان می‌تواند بسیار دشوار باشد. با این حال، اگر ذهن جستجوگری داشته باشید، به سادگی می‌توانید درک کنید که اکثر ریشه‌های کلمات موجود در زبان عربی، اشتراکات فراوانی با هم دارند. یادگیری چنین ریشه‌هایی می‌توانند نقش مهمی در فراگیری کلمات متعدد موجود در این زبان بر عهده داشته باشند. یادگیری این کلمات می توانند به زبان آموزان در به خاطر سپردن تعداد زیادی از کلمات دیگر کمک کنند. علاوه بر این، چنانچه علاقه فراوانی به موسیقی داشته باشید، فراگیری گروهی از زبان‌های آوایی می توانند بسیار ساده‌تر شوند.

در حقیقت زبان‌ها از ویژگی‌های متفاوتی برخوردار هستند. زبانی که برای عده‌ای دشوار است، ممکن است برای گروهی دیگراز افراد ساده باشد. به همین علت نباید گفته‌های گروهی از افراد در مورد سختی  یا سادگی بعضی از زبان‌ها را بسیار جدی گرفت. همه زبان آموزان تفاوت‌هایی با هم دارند و هیچ کس نمی‌تواند به  یقین در مورد دشواری یا سادگی یک زبان اظهار نظر کند. هر چقدر بیشتر یاد بگیرید، فراگیری مطالب جدید نیز به همان نسبت  ساده‌تر خواهد شد.

هر چه جلوتر بروید یادگیری ساده‌تر خواهد شد

پس از اینکه چند ماه یا سال مشغول فراگیری زبان‌های مختلف شدید، ممکن است همانند بسیاری دیگر از افراد حس کنید که دیگر در جا می‌زنید. در این دوره ممکن است حس کنید که دیگر به دانش زبان شما افزوده نمی شود. این مرحله معمولاً در اواسط دوران یادگیری زبان جدید روی می‌دهد و کاملاً طبیعی است. این مرحله می تواند تأثیرات منفی فراوانی  در روحیه شما بگذارد و به همین علت، ممکن است باعث ایجاد تأثیرات منفی در فرایند یادگیری شود. به علت بروز چنین مشکلاتی ممکن است گروهی از زبان آموزان از ادامه یادگیری منصرف شوند و کنار بکشند.

با این حال، در صورتی که شما هم به این مرحله برسید، به طور یقین توانسته‌اید تجربیات ارزشمندی را در زمینه یادگیری زبان انگلیسی به دست آورید. مطالعات نشان داده است که یادگیری زبان های جدید پس از فراگیری اولین زبان می‌تواند بسیار ساده‌تر شود. به همین ترتیب اگر بتوانید به چهار زبان متفاوت سخن بگویید، روند فراگیری شما نسبت به سایر افراد  یا کسانی که به تازگی شروع به یادگیری زبان دوم خود کرده‌اند، بسیار راحت‌تر خواهد بود. این ویژگی، یکی دیگر از خصوصیاتی است که در رنکینگ زبان‌های سخت معمولاً جایی ندارد و در نظر گرفته نمی شود.

شیوه‌های یادگیری و ایجاد انگیزه از عوامل تأثیر گذار در دشواری زبان‌های مختلف

یکی دیگر از عوامل مهم و تأثیر گذار در زمینه دشواری فراگیری زبان‌های دیگر، علاقه و ایجاد انگیزه در زبان آموزان است. در صورتی که زبان آموزان از انگیزه و اشتیاق بالایی برای فراگیری زبان های مختلف برخوردار باشند، این عامل می تواند تأثیرات بسیار فراوانی در موفقیت افراد مختلف داشته باشد. به‌عنوان مثال فردی انگلیسی زبان که علاقه زیادی به فراگیری زبان کُره ای دارد، می تواند بسیار سریع تر از فردی سوئدی نتیجه بگیرد که علاقه چندانی به یادگیری زبان نروژی از خود نشان نمی دهد. این در حالی است که به طور طبیعی و به علت نزدیکی زبان های سوئدی و نروژی، یادگیری این موارد بسیار ساده خواهد بود.

با این حال، فاکتورهای دیگری نیز در این زمینه دخیل هستند. که از آن میان می توان به زندگی در کشورهای هدف، وجود روابط عاطفی در میان دو نفر با زبان‌های مختلف  یا پیدا کردن شغل در زبان مورد نظر اشاره کرد. همه این موارد می‌توانند تأثیرات بسیار زیادی در روند یادگیری داشته باشند. با این حال، تمامی این موارد در زیر مجموعه انگیزه و علاقه قرار می گیرند. به صورت کل، این موضوع از مهم‌ ترین عوامل تأثیر گذار در فراگیری زبان‌های مختلف به حساب می آید.

در هر صورت، می توانید با انتخاب شیوه‌های مناسب و مؤثر، انگیزه خود را برای فراگیری تا حد زیادی افزایش دهید. در این زمینه می‌توانید از رسانه‌ها، بازی‌ها و ملاقات با افراد بومی سایر کشور‌ها استفاده نمایید  یا گروه‌های یادگیری زبان انگلیسی را چه به صورت واقعی  یا مجازی تأسیس کنید. با انجام چنین کارهایی، یادگیری زبان‌های خارجی بسیار ساده و هیجان انگیز خواهد شد.