21-02-2018

IELTS یا TOEFL ، مسئله این است

آزمون IELTS

اگر شما در حال آماده شدن برای یک آزمون مهم بین المللی برای اثبات تسلط و مهارت خود در زبان انگلیسی هستید احتمالا این سوال برایتان پیش آمده است که بهتر است گواهینامه کدام آزمون را داشته باشم؟  مسئله‌ای  که وجود دارد این است که تعداد زیادی آزمون برای این امر برگزار می شود که انتخاب را برای شما مشکل می کند. ولی دو تا از مهم ترین آزمون ها IELTS  و TOEFL می باشند. که اغلب دانشجویان یکی از این دو را انتخاب می کنند

این مقاله به شما کمک می کند که با توجه به نیاز های خود  تصمیم بگیرید که کدام یک از این دو آزمون برای شما مناسب تر است و به برخی از نکاتی که شاید کمتر به آن‌ها توجه می‌شود در این مقاله اشاره می‌شود.

از آنجا که هر دوی این آزمون ها مورد پذیرش دانشگاه ها می باشد اغلب دست دانشجویان برای انتخای آزمون باز تر است. فقط در بعضی موارد داشتن IELTS برای ویزای مهاجرت به کانادا و استرالیا درخواست می شود. اگر قصد مهاجرت به کانادا و استرالیا را ندارید پس توصیه می کنم این مقاله را تا آخر بخوانید تا بتوانید برای انتخاب آزمون خود بهتر تصمیم گیری کنید.

قبل از شرو ع لازم است به چند نکته اشاره کنیم:

آیا شما با لهجه آمریکای شمالی بیشتر احساس راحتی می کنید یا با لهجه بریتانیایی؟

آیا شما با کلمات و عبارات امریکای شمالی بیشتر احساس راحتی می کنید یا با کلمات و عبارات بریتانیایی؟

آیا شما می توانید سریع تایپ کنید؟

آیا می خواهید آزمون را سریع به پایان برسانید؟

آیا با تعداد زیاد سوالات آزمون مشکلی ندارید؟

آیا در یادداشت برداری مهارت دارید؟

این سوالات بسیار مهم هستند چون آزمون IELTS توسط دانشگاه کمبریج برگزار می شود در حالیکه آزمون TOEFL تحت حمایت ETS که یک شرکت آمریکایی مستقر در نیوجرسی است برگزار می شود. نحوه برگزاری هر دو آزمون نیز متفاوت می باشد.

آیا شما با لهجه آمریکای شمالی بیشتر احساس راحتی می کنید یا با لهجه بریتانیایی؟

اگر شما تجربه بیشتری در انگلیسی بریتانیایی (یا انگلیسی استرالیایی) دارید، آزمون IELTS  را انتخاب کنید. چون این آزمون بیشتر به انگلیسی بریتانیایی گرایش دارد. و اگر شما به فیلم های هالیوود علاقه دارید و زبان اصطلاحی آمریکا را بیشتر می پسندید، آزمون TOEFL را انتخاب کنید چون این آزمون انگلیسی آمریکایی را بیشتر انعکاس می دهد.

آیا شما با کلمات و عبارات امریکای شمالی بیشتر احساس راحتی می کنید یا با کلمات و عبارات بریتانیایی؟

مانند بالا، IELTS برای انگلیسی بریتانیایی و TOEFL برای انگلیسی آمریکایی مناسب است.

 آیا شما می توانید سریع تایپ کنید؟

 در آزمون TOEFL لازمست که شما مقاله خود در را در بخش نوشتاری تایپ کنید. اگر شما به کندی تایپ می کنید به شما توصیه می کنم که در آزمون IELTS شرکت کنید.

آیا می خواهید آزمون را سریع به پایان برسانید؟

اگر در طول آزمون بسیار عصبی می شوید و می خواهید که این تجربه هر چه سریعتر به پایان برسد،
امکان انتخاب بین IELTS یا TOEFL آسان تر می شود. چرا که آزمون تافل تقریبا چهار ساعت به طول می انجامد، در حالی که IELTS به طور چشمگیری کوتاهتر است (حدود 2 ساعت و 45 دقیقه). ولی با این حال، به یاد داشته باشید که کوتاه تر بودن زمان آزمون لزوما به معنی ساده تر بودن آن نیست.

آیا با تعداد زیاد سوالات آزمون مشکلی ندارید؟

آزمون TOEFL شامل سوالات چند گزینه ای می باشد. از سوی دیگر سوالات آزمون IELTS طیف گسترده تری از پرسش ها، مانند سوالات چند گزینه ای، پر کردن جای خالی، و تمرین های تطبیقی و… را در بر دارد. اگر شما با سوالات چند گزینه ای راحت نیستید، آزمون TOEFL گزینه خوبی برای شما نیست.

آیا در یادداشت برداری مهارت دارید؟

یادداشت برداری هم در IELTS و TOEFL مهم است. با این حال، در آزمون TOEFL بسیار مهم تر است. چون بخش listening در آزمون TOEFL  به طور خاص بستگی به مهارت های یادداشت برداری دارد، زیرا شما بعد از اینکه کامل به سوالات گوش دادید، به آنها پاسخ می دهید. اما در آزمون IELTS از شما خواسته می شود که هنگام امتحان به این سوالات پاسخ دهید.