28-02-2018

چطور برای آزمون های شفاهی آماده شویم؟

آزمون

آزمون‌های شفاهی می‌توانند برای زبان آموزان بسیار ترسناک باشند. این نوع آزمون‌ها به دلیل ماهیت آنی خود برای پاسخ به سؤالات مطرح شده، نیاز به اقدامات سریع و دقیقی دارند. علاوه بر این، در چنین آزمون‌هایی ممکن است زبان آموزان با سؤالات نا آشنایی مواجه شوند. به همین دلیل، نیاز است تا آن‌ها از قبل با انجام تمرینات متعدد، خود را برای انجام چنین آزمون‌هایی آماده نمایند.

با توجه به مطالب ذکر شده، نکته مهمی که باید در آزمون‌های شفاهی مورد توجه قرار گیرد، دشواری بسیار بیشتر آزمون‌های شفاهی در مقایسه با نمونه‌های کتبی است. دلیل این موضوع هم، ماهیت آزمون‌های شفاهی و نیازهای متفاوت آن‌ها است. آزمون‌های کتبی از قبل برنامه ریزی شده‌اند و دانشجو زمان کافی برای تفکر و پاسخ دادن در مورد آن‌ها در اختیار دارد، با این حال، آزمون‌های شفاهی، پویاتر هستند و شخص آزمونگر می‌تواند از میان سؤالات موجود، در همان لحظه نمونه دلخواه را انتخاب کند. با این حال، پاسخ‌های موجود در نمونه شفاهی، ممکن است راجع به نظریات خود فرد داوطلب باشند.

نیاز است تا داوطلبین و زبان آموزان اقداماتی را قبل از برگزاری آزمون‌های مختلف انجام دهند تا بتوانند نمره مناسب‌تری را در این نوع آزمون‌ها کسب کنند. با اتیچر همراه باشید تا بتوانید با پیشنهادات ما برای آمادگی به منظور شرکت در آزمون‌های شفاهی زبان آَشنا شوید. در این مطلب قصد داریم روش‌هایی را به زبان آموزان معرفی کنیم تا آن‌ها بتوانند به حداکثر آمادگی خود دست پیدا کنند و در نهایت آن‌ها را با موفقیت سپری نمایند.

شناخت نوع آزمون

اولین مرحله‌ای که باید به‌خوبی با آن آشنا باشید و قبل از رفتن به مراحل بعدی آن را در نظر بگیرید، آشنایی با ساختار و خواسته‌های موجود در آزمون مورد نظر است. از مواردی که باید در این بخش با آن‌ها آشنا شوید می‌توانیم  به مراحل آزمون، جنبه‌های مختلف آزمون که قرار است مورد سنجش قرار گیرند و در نهایت منابعی که باید خود را با آن‌ها آشنا سازید، اشاره کنیم. برای کسب حداکثر نمره از موارد مطرح شده، پیشنهاد ما رعایت گزینه‌های زیر است:

قوانین موجود در آزمون را به درستی بخوانید و سعی کنید تا با خواسته‌های موجود در آن به‌ خوبی آشنا شوید. اطمینان حاصل نمایید که سطح آزمون را به‌خوبی شناسایی کرده‌اید. به سر فصل‌های موجود نگاه کنید و سعی کنید با اهداف مورد نظر آزمون آشنا شوید و سعی کنید خود را با مواردی که قرار است در آزمون مطرح شوند، آَشنا نمایید.  در مورد بارم بندی سؤالات نیز اطلاعاتی را به دست آورید.

سعی کنید پاسخ تمامی سؤالات خود در زمینه ساختار آزمون را زودتر از آزمون اصلی به دست آورید و قبل از شرکت در آزمون اصلی، تمامی این ابهامات را بر طرف سازید.

آمادگی و بازبینی

پس از اینکه توانستید اطلاعاتی کامل در مورد نحوه برگزاری آزمون و انتظارات موجود در آن به دست آورید، می‌توانید برای شرکت در آن، آماده  شوید. هر یک از دانش آموزان می‌توانند روش مختص به خود را برای پاسخ دادن به سؤالات انتخاب کنند، با این حال، از هر روشی که برای پاسخ دهی به سؤالات استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنبم که حتماً موارد زیر را در نظر داشته باشید.

برنامه‌ای برای مطالعه اختصاص دهید و سعی کنید تا حد ممکن به آن پایبند بمانید. سعی کنید مطالب درسی خود را هر چند وقت یک‌بار مرور کنید و سعی کنید موضوعاتی که احتمال مطرح شدن آن‌ها بیشتر است را بیشتر تمرین کنید.

ارتباطی را بین موارد مطرح شده در سؤالات به دست آورید.

سعی کنید تا سؤالاتی را که ممکن است از شما در طول آزمون پرسیده شوند، پیش بینی نمایید و به آن‌ها پاسخ دهید.

از آینه‌ای برای تمرین کردن استفاده کنید تا بتوانید اشتباهات و عادت‌های بد خود را شناسایی کنید.

در صورت امکان، در آزمونی آزمایشی شرکت کنید و از فردی بخواهید تا سؤالات مورد نظر را از شما بپرسد.

شب قبل از آزمون

امکان اینکه شب قبل از آزمون دچار استرس شوید زیاد است. با این حال می‌توانید برای کاهش استرس خود اقدامات مثبتی را انجام دهید. اقدامات زیر می‌توانند کمک زیادی برای کاهش استرس داشته باشند.

یک‌بار دیگر پاسخ‌های خود را مرور کنید و سعی کنید کلمات کلیدی موجود را قبل از رفتن به تخت خواب مجدداً مرور کنید.

در مورد لباس مورد نظر در جلسه امتحان و همچنین شیوه رفتن به محل آزمون تصمیم گیری کنید.

سعی کنید در حدود نیم ساعت ذهن خود را فارغ از هر گونه دغدغه‌ای نمایید و سپس به رخت خواب بروید.

سعی کنید به اندازه کافی استراحت کنید تا بتوانید ذهن خود را قبل از شرکت در آزمون کاملاً آماده سازید.

در روز آزمون

به احتمال زیاد دلهره و اضطراب فراوانی در صبح آزمون داشته باشید، با این حال می‌توانید با انجام چند کار خاص، این اضطراب و پریشانی را به حداقل برسانید. این کار باعث می‌شود تا بتوانید کارایی خود را در جلسه آزمون به میزان بسیار بالایی افزایش دهید. در روز آزمون و قبل از شروع آن، در مورد موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

به اندازه کافی غذا میل کنید و سعی کنید حداقل صبحانه سبکی میل نمایید.

سعی کنید مثبت فکر کنید و به توانایی‌ها و همچنین تلاش‌های صورت گرفته اطمینان داشته باشید.

سعی کنید زودتر از زمان مورد نظر در محل آزمون حضور داشته باشید. تا در صورت بروز هر گونه مشکلی، زمان کافی برای مرتفع کردن آن داشته باشید.