10-03-2018

طوفان فکری برای نوشتن تسک اول رایتینگ IELTS

تسک 1 رایتینگ آیلتس می‌تواند برای داوطلبان بسیار چالشی باشد. برای پاسخ بهتر به این بخش، پیشنهاد می‌شود که 5 دقیقه از وقت خود را برای تصمیم گیری در مورد شیوه نگارش و همچنین استفاده ازروش طوفان فکری برای پیدا کردن محتوای مناسب و همچنین اطلاعات مورد نیاز در مورد سؤالات مطرح شده صرف نمایید. در تسک 1 رایتینگ آیلتس، ممکن است با موارد مختلفی از قبیل چارت، گراف‌های خطی، جدول، نقشه  یا فرایندی خاص مواجه شوید. علاوه بر این، ممکن است با سؤالات مختلف دیگری نیز در این بخش مواجه شوید که چنین سؤالاتی می‌توانند متشکل از چند نمونه دیگر باشند. برای نوشتن مقالاتی با کیفیت  و همچنین کسب نمره بالاتر نیاز است تا قبل از شروع، برای چند دقیقه‌ای در مورد ساختار آن تفکر  و تصمیم گیری نمایید.

 

درادامه با شیوه مناسب برای تصمیم گیری در زمینه نوشتن رایتینگ تسک 1 آیلتس آشنا می‌شوید.

سؤالات را با دقت بخوانید

همان‌طوری که گفته شد، سؤالات تسک 1 رایتینگ آیلتس ممکن است به صورت‌های مختلفی طرح شوند. با این حال، این سؤالات به هر صورتی که باشد، برای پاسخ دادن درست به آن‌ها، داوطلبان باید این موارد را با دقت مطالعه کنند. با خواندن دقیق سؤالات می‌توانید بخش‌های مهم موجود در آن‌ها را درک نمایید و می‌توانید از آن‌ها برای نوشتن بخش اول مقاله که با نام introduction نیز شناخته می‌شود، استفاده کنید.  در صورتی که هنوز با محتوای سؤالات آشنا نشده‌اید، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود تا نوشتن مقاله خود را آغاز کنید. آغاز نوشتن در چنین حالتی ممکن است باعث ایجاد اشتباه در روند تولید مقاله شود. به همین دلیل، نیاز است تا در ابتدا سؤالات موجود را با دقت مطالعه کنید و خود را با موارد درخواست شده آشنا نمایید.

چه مواردی را بخوانیم؟

در ابتدا خواسته‌های موجود در سؤالات را با دقت مطالعه کنید. در مراحل بعدی باید این موارد را با زبان دیگری به متن خود منتقل کنید. به همین دلیل اولین وظیفه شما، مطالعه دقیق سؤالات برای درک موارد خواسته شده است.

برای سؤالاتی که اطلاعات آن در قالب‌های چارت  یا گراف‌های خطی آورده شده است، اطلاعات موجود در محور X، ِِY و همچنین لیبل های موجود در آن‌ها را با دقت مطالعه کنید. عموماً لیبل های موجود در این گونه تصاویر، در قسمت بالایی و یا پایین این قالب‌ها نشان داده شده‌اند.

در اطلاعاتی که به صورت جدول تهیه شده‌اند، اطلاعات موجود در سطرها و ستون‌ها و همچنین ارقام موجود در جدول‌ها را به صورت کامل مطالعه کنید.

در نقشه‌ها برچسب‌ها و همچنین مکان‌های موجود در آن‌ها را بررسی کنید.

سؤالات را به صورت دقیق تجزیه و تحلیل کنید

یکی دیگر از موارد با اهمیت در مورد تجزیه و تحلیل اطلاعات داده شده در تسک 1 سؤالات رایتینگ، بررسی دقیق‌تر سؤالات برای رسیدن به نکات کلیدی است. پس از اینکه توانستید به صورت خلاصه اطلاعات درخواست شده در تسک 1 آیلتس را درک نمایید، در این مرحله لازم است تا قبل از شروع نوشتن پاسخ‌ها، سؤالات را به صورت دقیق‌تر تحلیل کنید. نیاز است تا این بررسی‌ها به صورت سریع‌تری انجام شود. زیرا ممکن است در انتها با کمبود وقت مواجه شوید. استفاده از مداد برای نوشتن نکات مهمی که از بررسی اطلاعات موجود به دست آمده است نیز از استراتژی‌های مهم به حساب می‌آید. در چنین حالتی می‌توانید تمامی جزئیات مورد نظر را به درستی وارد سازید. و در صورت دقت، موضوعی مهم از قلم نخواهد افتاد.

چه اطلاعاتی را بررسی کنیم؟

:چارت میله‌ای و چارت خطی: در این‌گونه چارت‌ها نیاز است تا تفاوت‌های میان مقادیر موجود در آن‌ها را مورد سنجش قرار دهیم. به‌عنوان مثال تفاوت موجود در سال‌های 1990، 1995 و 2000 پنج سال است.

عناوین و همچنین سایر اطلاعات داده شده در مورد گراف‌ها را بررسی نمایید.

برچسب‌های موجود در قسمت‌های بالایی، پایین، راست و چپ گراف‌ها را به صورت دقیق‌تری بررسی کنید.

جدول: عناوین موجود در ستون‌ها و همچنین سطرهای داده شده را مورد بررسی قرار دهید.

نقشه: برچسب‌ها، مسیرها و مکان‌های اشاره شده را با دقت مطالعه کنید.

فرایندها: تصاویر مرتبط با هر مرحله از فرایند را با دقت بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه به دست آورید.

بررسی جزئیات

برای بررسی دقیق‌تر تسک 1 رایتینگ آیلتس، می‌توانید جزئیات موجود در تصاویر را، به دو صورت بررسی کنید و علاوه بر این، موارد موجود در میان آن‌ها را مقایسه نمایید. منظور ما از بررسی جزئیات، مطالعه دقیق‌تر و همچنین بررسی جزئیات موجود در هر تصویر  است. در صورتی که بتوانید این جزئیات را به صورت مرحله به مرحله بررسی کنید، این کار می‌تواند بسیار ساده‌تر باشد. در مرحله دوم و وقتی که جزئیات را به صورت کامل بررسی کردید، می‌توانید با مقایسه موارد موجود، تفاوت‌های مهم موجود در این تصاویر را به دست آورید.

چارت‌های میله‌ای و گراف‌های خطی

در این‌گونه موارد می‌توانید به بررسی دقیق‌تر خطوط  یا مسیرهای بالارونده، پایین رونده، یکنواخت و همچنین متناوب بپردازید. در نتیجه این بررسی‌ها می‌توانید در نهایت تفاوت‌های چشم گیر موجود را به دست آورده و آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید. به‌عنوان مثال می‌توانید بررسی‌های خود را به صورت دو برابر، سه برابر و چند برابر نشان دهید یا بگویید که تفاوت موجود در میان اطلاعات داده شده 20 درصد  یا 50 درصد کمتر یا بیشتر از دیگران است.

علاوه بر این، می‌توانید شباهت‌های موجود در بین این موارد را نیز به دست آورید. به‌عنوان مثال می‌توانید ادعا کنید که دو مورد از اطلاعات داده شده، نشان دهنده روند افزایشی هستند.

همچنین می‌توانید به نکات مشترک بین آن‌ها نیز اشاره کنید و محل‌هایی را ذکر نمایید که هر دو نوع داده با هم برخورد می‌کنند.

جدول: همه اطلاعات موجود در جداول را برای یافتن بالاترین مقدار، پایین‌ترین مقدار و همچنین روندهای افزایشی، کاهشی و یکنواخت به صورت دقیق مطالعه کنید.

نقشه: برچسب‌های موجود را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید بخش‌های مختلف نقشه را بررسی و تحلیل کنید. علاوه بر این، می‌توانید مکان‌های موجود بر روی نقشه‌ها را با استفاده از علائم جهت‌یابی داده شده، بررسی کنید.

بررسی چارت‌ها:

سعی کنید تمامی قسمت‌های موجود در چارت‌ها را به صورت دقیق بررسی کنید. همیشه به خاطر داشته باشید تا نوشته‌های موجود در پیرامون آن‌ها را نیز مورد مطالعه قرار دهید. علاوه بر این سعی کنید تا خلاصه‌ای از موارد مطرح شده در این تصاویر را نیز تهیه کنید.

پس از اینکه با دقت رایتینگ تسک 1 آیلتس را تحلیل کردید، مجدداً به تصاویر داده شده نگاه کنید تا بتوانید روند کلی موجود در آن را شناسایی نمایید. می‌توانید از اطلاعات به دست آمده در این بخش برای نشان دادن خلاصه کلی از این بخش استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید چنین کاری را در حین بررسی‌هایی که در قبل به آن‌ها اشاره شد، انجام دهید. گروهی از افراد بر این عقیده هستند که باید این مرحله را در آغاز انجام داد. با این حال، به عقیده گروهی دیگر، باید چنین کاری  در مرحله پایانی و پس از آشنایی کامل با سؤالات صورت گیرد.

ساختار موجود در بخش بدنه (body) متن

پس از استفاده از روش طوفان فکری و پس از اینکه تمامی مراحل قبل را به درستی سپری کردید، اکنون نوبت به ساختن و شکل دادن به بدنه متن می‌رسد. برای نوشتن بدنه متن و جدا از بخش معرفی و همچنین انتهایی متن، افراد مختلف از روش‌های متفاوتی برای نوشتن تسک 1 رایتینگ استفاده می‌کنند. در این مرحله می‌توانید اطلاعات موجود را به دو دسته تقسیم بندی کنید و سپس دو پاراگراف مجزا برای هر قسمت و به صورت جداگانه بنویسید. علاوه بر این، می‌توانید مراحل اصلی را در یک پاراگراف و همچنین نکاتی را که در مورد مقایسه به کار می‌روند در پاراگرافی دیگر یادداشت کنید.