21-04-2018

یادگیری سریع‌ تر زبان‌ های خارجی توسط افراد دو زبانه

زبان جدید

به باور بسیاری از افراد، دوزبانه‌ها می‌توانند بسیار سریع‌تر از دیگران زبان جدیدی را فراگیرند. اکنون و پس از مطالعات صورت گرفته در دانشگاه جورج تاون، دانشمندان توانستند اطلاعات جدیدی در این زمینه به دست آورند. این محققان یافته‌های خود را در ژورنال Bilingualism: Language and Cognition منتشر کردند.

دانشمندان پس از بررسی‌های صورت گرفته، توانستند تفاوت‌های موجود را در الگوهای ذهنی این افراد مشاهده کنند. به گفته مایکل اولمان محقق اصلی این پژوهش در صورتی که افراد دو زبانه قصد داشته باشند تا زبانی جدید را فراگیرند، بیشتر از دیگران از پردازش‌های مغزی خود استفاده می‌کنند.
سارا گری یکی دیگر از نویسندگان این مقاله و استادیار دانشکده زبان و ادبیات مدرن در دانشگاه فورهام معتقد است:

پس از تحقیقات فراوان متوجه شدیم که دو زبانه‌ها می‌توانند زبان دیگری را بسیار سریع‌تر از سایرین فراگیرند.

زبان آموزانی که در این موسسه تحت بررسی قرار گرفته بودند، متولد ایالات متحده آمریکا هستند. با این حال، این افراد اصلیت چینی دارند و زبان‌های چینی و انگلیسی را در کودکی فراگرفته اند. گروه رقیبی که برای انجام این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند، متشکل از 16 دانشجوی یک زبانه بودند که فقط می‌توانستند به انگلیسی مکالمه کنند.
دلیل انتخاب زبان چینی، تفاوت ساختار آن با زبان‌هایی بود که آن‌ها قصد فراگیری آن را داشتند. زبانی که این افراد قصد فراگیری آن را داشتند، ریشه لاتین داشت. قرار بود تا این افراد بتوانند پس از فراگیری این زبان، توانایی درک و مکالمه آن را به دست آورند. محققان برای بررسی بیشتر این پژوهش، سعی کردند تا روند فراگیری زبان مورد نظر را به صورت دقیق کنترل کنند.

زبان جدید
این گروه‌ها مدت یک هفته را صرف فراگیری زبان مورد نظر کردند. قبل از شروع این فرایند و همچنین بعد از آن، محققین با نصب الکترودهای EEG الگوهای ذهنی زبان آموزان را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دادند. این بررسی بیشتر در زمانی صورت گرفت که زبان آموزان مشغول گوش دادن به جملات زبان مورد نظر بودند. در این پژوهش، محققان توانستند موج‌های طبیعی موجود در ذهن زبان آموزان را در حین یادگیری مورد بررسی قرار دهند.
در این پژوهش آن‌ها توانستند، تفاوت‌های عمده موجود بین افراد تک زبانه و دو زبانه را به خوبی متوجه شوند. پس از پایان روز اول، محققان توانستند امواج مخصوصی را در ذهن افراد دو زبانه مشاهده نمایند. این در حالی بود، که ذهن افراد تک زبانه فاقد چنین امواجی بود. این امواج با نام P600 شناخته می‌شوند.

علاوه بر این، چنین امواجی در زمانی که افراد دو زبانه، به زبان اصلی خود نیز سخن می‌گفتند، مشاهده شد. در مقایسه با این روند، چنین امواجی چند روز بعد و در روز پایانی آموزش در ذهن افراد تک زبانه دیده شدند. علاوه بر این، در روز پایانی آموزش، موج مخصوص دیگری نیز در ذهن افراد تک زبانه دیده شد، در حالی که ذهن افراد بومی این زبان، فاقد چنین موجی بود.
گری در این زمینه گفت:

تاکنون سخنان زیادی در مورد مزیت‌های فراگیری زبان دوم در سنین خردسالی مطرح شده است و در نتیجه پژوهش جاری، توانستیم به نتایج مثبتی در زمینه یادگیری زبان‌های جدید توسط افراد دو زبانه دست پیدا کنیم.

علاوه بر این، در نتیجه آزمایشی دیگر که با همکاری کارا مورگان از دانشگاه الی نویز شیکاگو صورت گرفت، این افراد به نتایج مشابهی دست پیدا کردند.