05-12-2017

فیلم های زبان اصلی را چگونه بهتر بفهمم؟

تماشای فیلم

 

همان‌طوری که می‌دانید، یکی از راه‌های مهم و رایج برای تقویت زبان انگلیسی، تماشای فیلم‌ های زبان‌ اصلی است.  به گفته بسیاری از معلمین زبان انگلیسی و همچنین افراد آگاه در این زمینه، تماشای فیلم‌ های انگلیسی را باید به‌صورت امری روزمره تبدیل کرد. بااین‌حال، تاکنون روش‌هایی برای استفاده بهتر از تماشای این فیلم‌ها برای درک بهتر زبان‌های خارجی پیشنهاد نشده است.

در این نوشته قصد دارم تا شما را با شیوه مؤثری به‌منظور استفاده بهتر از فیلم‌های هالیوودی برای آموزش مؤثرتر آشنا کنم تا بتوانید در این راه حداکثر استفاده را از این منابع را داشته باشید. با اُتیچرهمراه باشید.

در ابتدا باید بگویم که جای هیچ‌گونه نگرانی نیست اگر نتوانستید متوجه مکالمه‌های موجود در این‌گونه فیلم‌ها شوید. این مشکل تقریباً تمامی زبان آموزان است.

نکته مهم این است که فیلم‌های زبان‌اصلی ساخت هالیوود برای افراد بومی آمریکا ساخته‌شده‌اند و اهداف آموزشی ندارند. به‌عبارت‌دیگر، به‌هیچ‌عنوان از بازیگران موجود در این‌گونه فیلم‌ها خواسته نمی‌شود تا زبان خود را برای درک بهتر تماشاچیان ساده‌تر کنند و یا استفاده از اصلاحات و عبارات دشوار را محدودتر کنند. اکثر فیلم‌های آمریکایی سرشار از عبارات و اصلاحات کوچه‌بازاری است و اکثر این عبارات در شهرهای خاصی از آمریکا مورداستفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل درصورتی‌که قادر به درک این عبارات نیستید، جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد. به تماشای این فیلم‌ها ادامه دهید و سعی کنید حداکثر استفاده را از آن‌ها داشته باشید.

کاور فیلم

به طور کلی بهتر است بگویم که نباید به‌هیچ‌عنوان در این راه کم بیاورید. به تماشای فیلم‌ها ادامه دهید و  سعی کنید محتویات موجود در آن را بهتر درک کنید.

در حقیقت سرعت مکالمه افرادی انگلیسی زبان بالا است. بااین‌حال، مکالمه سریع در زبان‌های بومی هر کشوری رایج می‌باشد. مطمئن هستم که شخص شما تاکنون به‌سرعت مکالمه خود در زبان فارسی دقت نکرده‌اید. به همین دلیل، این موضوع کاملاً طبیعی است. سعی کنید ذهن خود را درگیر چنین مسائلی نکنید. یکی از دلایل مهم برای عدم درک مکالمات سریع در میان انگلیسی‌ زبان‌ها، عدم گوش دادن به مکالمات این افراد از دوران کودکی است. به همین دلیل ذهن اکثر زبان آموزان هنوز برای درک چنین ساختارهایی آماده نشده است. به همین دلیل برای تقویت این مهارت، باید گوش دهید و سعی کنید تا از تماشای این فیلم‌ها لذت ببرید. در دوران دانش‌آموزی، خود من نیز فیلم‌ های زیادی را تماشا می‌کردم. به مدت یک سال این کار را انجام دادم، درحالی‌که از لحاظ زبانی، موضوعات مبهم بسیار زیادی در آن‌ها برای من وجود داشت.

به‌صورت کلی باید قبول کنید که سرعت مکالمه این افراد بالا است. ولی می‌توانید با تمرین بیشتر خود را برای درک موضوعات مطرح‌شده توسط آن‌ها آماده کنید.

درصورتی‌که فکر می‌کنید سطح زبان شما پایین است….

جای تعجبی نیست اگر شما هم همانند بسیاری دیگر از زبان آموزان، وقتی با افراد انگلیسی‌زبان گفتگو کنید، و یا فیلم‌ های زبان‌ اصلی را تماشا نمایید، به این نتیجه برسید که از دانش زبانی محدودی برخوردار هستید. ولی در حقیقت چنین موضوعی نیز کاملاً طبیعی است. در حقیقت شاید مدت زیادی نیست که یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کرده باشید، و در این مدت کم از خود انتظار داشته باشید تا بتوانید به‌صورت قابل قبولی با افراد انگلیسی‌ زبان ارتباط برقرار کنید. ولی باید قبول کنید که همه‌چیز به زمان نیاز دارد. همیشه در ذهن داشته باشید که اکثر بازیگرانی که در هالیوود فعالیت می‌کنند، آمریکایی هستند و یا قسمت اعظمی از زندگی خود را در این کشور سپری کرده‌اند. اگر این افراد نتوانند به زبان انگلیسی مکالمه کنند، باید تعجب کرد! به همین دلیل نباید از دیدن این افراد در توانایی‌های خود شک ایجاد کرد و یا مأیوس شد. فقط در این راه به زمان نیاز دارید. در حقیقت خود من هیچ‌گاه در آمریکا زندگی نکرده‌ام، ولی می‌توانم در حد افراد بومی و بدون مشکل با افراد انگلیسی‌ زبان ارتباط برقرار کنم.

مکالمه با افراد نیتیو

به‌طور خلاصه یادگیری زبان انگلیسی به زمان نیاز دارد. به همین دلیل نباید نگران باشید و سعی کنید در این راه به اهداف بلندمدت خود فکر کنید.

اکنون ممکن است بعضی از حقایق برای شما کاملاً روشن‌شده باشند و بعضی از این ابهامات رفع شده باشند. به همین دلیل نیاز است تا اکنون به سراغ موضوعات اصلی برویم.

در ادامه نکات مهمی در زمینه تماشای فیلم‌های زبان اصلی بیان‌شده‌اند که رعایت آن‌ها باعث تأثیرگذاری بیشترشان در روند یادگیری زبان انگلیسی خواهد شد.

نکته اول: در ابتدا سعی کنید فیلم‌ هایی را تماشا کنید که با اهداف آموزشی و به‌منظور آموزش زبان تهیه‌شده‌اند.

این‌گونه فیلم‌ها اکثر اوقات توسط گروهی از معلمین زبان انگلیسی و یا متخصصین در دانشگاه کمبریج و یا آکسفورد تهیه‌شده‌اند. به‌عنوان‌مثال اگر شما هم همانند بسیاری دیگر از سیستم Headway برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده می‌کنید، به‌احتمال‌زیاد می‌دانید که ویدیوهای 15 تا 20 دقیقه‌ای به همراه این کتاب‌ها عرضه‌شده است. سعی کنید که تمامی آن‌ها را با توجه به سطح خود تماشا کنید. این منابع آموزشی مطابق با سطح زبان آموزان طبقه‌بندی‌شده‌اند و ویدئوهای مختلفی برای سطوح ابتدایی تا سطوح بالایی وجود دارند. این‌گونه فیلم‌ها از منابع عالی برای یادگیری زبان انگلیسی به‌حساب می‌آیند و می‌توانید بدون مشکل اکثر مواردی را فراگیرید که در این ویدیوها مطرح‌شده‌اند. این‌گونه منابع آموزشی در نهایت باعث می‌شوند تا به روند آموزش زبان انگلیسی علاقه بیشتری پیدا کنید.

پس به‌صورت کلی سعی کنید تا در ابتدا از ویدیوهای ساده‌تر شروع کنید. همانطور که در این مقاله نیز به طور کامل توضیح داده شده است، فیلم های موجود در یوتیوب نیز میتوانند بسیار به تقویت زبان شما کمک کنند.

فیلم زبان اصلی

 

نکته دوم: از ویدیوهایی استفاده کنید که قبلاً با زبان‌ اصلی خود آن‌ها را تماشا کرده‌اید

درصورتی‌که به تماشای ویدیوهایی بپردازید که قبلاً آن‌ها را به زبان فارسی تماشا کرده‌اید، به طور یقین با کلمات و عبارات آشنای زیادی برخورد خواهید کرد و در نتیجه درک و فهم چنین نمونه‌هایی برایتان بسیار ساده‌تر خواهد بود. علاوه بر این، می‌توانید در ابتدا چنین ویدیوهایی را به زبانی مادری خود تماشا کنید و سپس سراغ نمونه اصلی آن‌ها به زبان انگلیسی بروید. علاوه بر این، می‌توانید نتیجه چنین کاری را در زودترین فرصت مشاهده کنید. موضوعی که واقعاً می‌توان از تماشای چنین ویدئویی به دست آورد، این است که زبان آموزان می‌توانند به‌صورت مستقل فکر کنند و در نتیجه نظرات و ایده‌های خود را به زبان انگلیسی بیان نمایند. واقعیت این است که در اکثر مواقع، دانشجویان در ابتدا ایده‌های خود را به زبان مادری و سپس به زبان انگلیسی منتقل می‌کنند. ولی چنین تفکری از لحاظ علمی رد شده است و کاملاً اشتباه است.

پس به‌صورت کلی، در ابتدا فیلم‌ها را به‌صورت فارسی تماشا کنید و سپس سراغ نمونه‌های انگلیسی و یا زبان‌اصلی بروید.

نکته سوم: از تماشای فیلم‌های بسیار علمی و تخیلی پرهیز کنید

چطور از خود انتظار دارید تا فیلم‌های کاملاً علمی و تخیلی را تماشا و درک کنید. این‌گونه فیلم‌ها مملو از عبارات و اصطلاحات مرتبط با رشته‌های تخصصی هستند. من تماشای چنین نمونه‌هایی را پیشنهاد نمی‌کنم. درصورتی‌که حتی نمونه‌های مشابه ای را حتی در زبان‌ اصلی خود نیز تماشا کنید، ممکن است متوجه بخشی از محتویات موجود در آن‌ها نشوید زیرا چنین فیلم‌هایی سرشار از عبارات و اصطلاحات علمی هستند. به همین علت، بهتر است از همان ابتدا از دیدن چنین نمونه‌هایی پرهیز کنید.

پس به‌صورت کلی دیدن فیلم‌های علمی و یا تخیلی باعث کاهش علاقه برای یادگیری می‌شود.

فیلم زبان اصلی تخیلی

نکته چهارم: فیلم‌هایی با قابلیت پیش‌بینی تماشا کنید و یا از نمونه‌هایی استفاده کنید که از مسیر داستانی ساده‌ای برخوردار هستند

سعی کنید نمونه‌هایی را ببینید که از داستانی ساده استفاده می‌کنند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را پیش‌بینی کنید. از نمونه‌های معروفی که در این زمینه وجود دارند، می‌توان به Mrs. Doubtfire, Speed, Home Alone, Richie Rich و بسیاری دیگر اشاره کرد. ممکن است بگویید که این فیلم‌ها قدیمی هستند، ولی دوباره اهداف خود را به یادآورید. بله این نمونه‌ها قدیمی هستند! ولی هدف شما از تماشای آن‌ها چیست؟ آیا قصد دارید آخرین فیلم‌های هالیوود را تماشا کنید و یا هدف شما از تماشای آن‌ها یادگیری زبان انگلیسی است؟ علاوه بر این، فیلم‌های قدیمی‌تر در دسترس هستند. و به راحتی می‌توان چنین نمونه‌هایی را پیدا کرد.

پس به‌صورت کلی از فیلم‌های ساده‌تر استفاده کنید. چنین نمونه‌هایی مشکلات کمتری به همراه خواهند داشت.

فیلم زبان اصلی با پایان ساده