06-12-2017

تاثیر مدیتیشن در یادگیری زبان انگلیسی

 

جای هیچ شکی نیست که یکی از بهترین روش ها برای فراگیری مؤثرتر، از طریق تمرین و تکرار دوام دار است. با تمرین و پشتکار است که می ‌توانیم اولین قدم‌ ها را در دوران کودکی بر داریم و علاوه بر این کارهای بسیار دیگری را نیز با موفقیت به سر انجام برسانیم. به همین دلیل جای هیچ‌ گونه شکی نیست که برای یادگیری مهارت‌ های جدید در دوران بزرگ ‌سالی هم به تمرین و پشتکار فراوانی نیاز داریم. در گذشته به مطالب متنوعی از قبیل روش های فراگیری لغات و یا فراگیری زبان های مختلف اشاره کرده ایم. با این حال، در این بخش قصد داریم مطالب متفاوتی در این باره در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.

خوشبختانه می توان کارهای دیگری را نیز برای ساده ‌تر ساختن روند یادگیری انجام داد. به‌ عنوان مثال می توان با صرف اوقات فراغت خود و انجام تکنیک‌ هایی خاص، روند یادگیری در ذهن را به میزان بسیار زیادی بهبود بخشید. با اتیچر همراه شوید تا نکات بیشتری در این زمینه فرا گیرید.

مدیتیشن به‌ عنوان راه‌ حلی مناسب

در این روزها، مدیتیشن و همچنین ایجاد آرامش ذهنی توجه بسیار فراوانی را به خود جلب کرده است. با این حال، از دیرباز این مسئله مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. به همین دلیل، نیاز است تا شما نیز از چنین موقعیتی به نفع خود استفاده کنید و ذهن خود را برای یادگیری بهتر آماده سازید.

با توجه به همکاری ‌های دالایی لاما و گروهی از دانشمندان علوم عصبی، شواهد نشان می دهند که افراد با تجربه در زمینه مدیتیشن می‌توانند ساختار ذهن خود را به انتخاب خود تغییر دهند. گروهی از این افراد از قدرت جادویی خود برای تمرکز بیشتر بر روی احساسات و علایق استفاده می کنند و گروهی دیگر از افراد به شیوه‌های متفاوت دیگری این قدرت را به کار خواهند گرفت. به ‌عنوان مثال، یکی از استفاده‌ های این توانایی، هدایت ذهن برای یادگیری موضوعات جدید است.

با این حال، چنانچه حتی نتوانید از این توانایی برای کنترل ذهن خود استفاده کنید، می ‌توانید از چنین توانایی‌ هایی برای کاهش استرس و همچنین تمرکز بیشتر بر روی موضوعات مورد نظر استفاده نمایید. به طور یقین، تمرکز یکی از بهترین عناصر برای فراگیری موفقیت آمیز موضوعات مختلف در زندگی است.

مدیتیشن

انجام ورزش ‌های مختلف

وقتی که به دنبال یادگیری درس‌ های جدید هستید، تنها نیاز نیست تا به فکر مغز خود باشید، بلکه باید در این زمینه تمامی اعضای بدن خود را نیز در نظر داشته باشید. ارتباطات تنگاتنگی بین سلامتی ذهن و همچنین سلامتی جسمی وجود دارد. به همین علت جای هیچ گونه تعجبی نیست که ورزش‌ های مختلف می‌ توانند باعث بهبود وضعیت ذهنی شما شوند و در نتیجه افراد مختلف با استفاده از آنها می توانند محتویات جدید را به خوبی پردازش کنند.

موضوع مهم در این زمینه، انجام مداوم حرکات ورزشی است. در صورتی که قصد بهره وری بیشتر از این‌ گونه حرکات را دارید، پیشنهاد می‌شود تا تمرینات خود را به صورت منظمی انجام دهید. در صورتی که بتوانید برنامه‌ ای منظم حتی به میزان 15 دقیقه در روز داشته باشید، این برنامه در بلند مدت می تواند تأثیرات مناسب زیادی بر روی قدرت یادگیری شما داشته باشد. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ‌ها در آمریکا پیشنهاد می ‌کند که در طول هفته باید حداقل در حدود 90 دقیقه تمرینات سخت فیزیکی انجام دهید. علاوه بر این، در صورتی که تمرینات مورد نظر به صورت راحت‌ تری برنامه ریزی شده باشد، این زمان باید به حدود 150 دقیقه در هفته افزایش پیدا کند.

دلیل اصلی انجام چنین فرایندی، افزایش سطح نوعی خاص از پروتئین با نام BDNF در بدن است. این ماده نقشی مهم در بهبود عملکرد ذهنی بر عهده دارد. علاوه بر این، BDNF باعث افزایش سلامت سلول ‌های مغزی می‌شود و میزان بالای آن با بهبود عملکرد مغز و همچنین یادگیری موضوعات جدید ارتباط مستقیمی دارد. علاوه بر این، ورزش ‌ها به عنوان عاملی مهم در شادابی و نشاط شناخته می شوند و در صورتی که بتوانید چنین فعالیت‌ هایی را به صورت گروهی انجام دهید، این نوع ورزش ‌ها می‌توانند مهارت‌های تیمی و همچنین اجتماعی شما را بهبود ببخشند.

ورزش کردن

بهبود عملکرد ذهنی با انجام بازی‌ های ذهنی

عملکرد ذهن همانند عضلات بدن است. هر چقدر که از مغز خود بیشتر استفاده کنید، می‌توانید ذهن خود را نیز به همان نسبت تقویت نمایید. علاوه بر این، روش‌ های دیگری نیز برای بهبود عملکرد ذهنی وجود دارند، که به دسته‌ ای از آنها در بالا اشاره شده است. با این حال، گروهی از فعالیت‌ها می ‌توانند تأثیرات بسیار بیشتری بر روی ذهن داشته باشند که از آن میان می توان به دسته‌ای از بازی‌ های فکری اشاره کرد. این ‌گونه فعالیت ‌ها می ‌توانند توانایی‌ ها و همچنین قابلیت ‌های مورد نظر در شما را افزایش دهند.

بعضی از بازی‌ های فکری همانند سودوکو، شطرنج و یا سایر فعالیت‌ های فکری مانند جدول از روش‌ های بسیار مناسب برای بهبود عملکرد ذهن به حساب می آیند. این فعالیت‌ ها، قرن هاست که محبوبیت فراوانی در میان افراد مختلف دارند. در این میان، گروهی جدید از بازی‌های فکری پدیدار شده اند که می ‌توانند تأثیرات مشابه ای بر روی قدرت ذهنی افراد بگذارند. از دیگر نمونه‌هایی که قدرت خوبی در این زمینه دارند، می توان به بازی‌ های کامپیوتری اشاره کرد. ثابت شده است که بعضی از این‌ گونه بازی‌ ها تأثیرات مثبتی بر روی مغز دارند و باعث بهبود عملکرد ذهنی افراد می شوند و علاوه بر این، قدرت تصمیم گیری و همچنین تمرکز آنها را به میزان زیادی افزایش می دهند.

به گفته محققین، این گونه فعالیت‌ ها سیستم عصبی را به میزان بسیار زیادی تقویت خواهد کرد. و در نهایت قابلیت ذهنی افراد مختلف را بهبود خواهند بخشید. علاوه بر این، چنین فعالیت‌ هایی می‌ توانند باعث جهت دهی به افکار و همچنین ساخت شبکه‌ های بهتر عصبی در ذهن شوند. پیشنهاد می ‌شود که همواره به یاد داشته باشید که تکنیک‌های آموزش ذهنی باید در هماهنگی با توانایی‌ های شما برای یادگیری بهتر در نظر گرفته شوند. این‌گونه بازی ‌ها باید بتوانند نقش مناسبی برای بهبود عملکرد ذهنی و همچنین توانایی در تفکر استراتژیک بر عهده داشته باشند.

تمرین ذهنی

فراگیری زبان های جدید

فرایند یادگیری هم خود نوعی مهارت است که نیاز است توجه ویژه‌ای به آن شود. یادگیری زبان هم به عنوان یکی از بهترین روش ها برای تقویت این مهارت محسوب می ‌شود. یادگیری زبان جدید می تواند افق‌ های جدیدی برای موفقیت پدیدار کند، علاوه بر این، تأثیرات مثبت آن بر روی ذهن می تواند همانند تمرینات مختلف ورزشی بر روی بدن، تأثیر گذار باشد.

همانند تمرینات بدنی، یادگیری زبان های جدید می تواند باعث جوان ماندن ذهن و جذب اطلاعات جدید در این زمینه شود. علاوه بر این، مزیت‌ های دیگری نیز وجود دارند. با یادگیری زبان های متعدد، می‌ توانید فعالیت‌های مختلفی را به صورت همزمان انجام دهید، و مهارت‌ های خود را در این زمینه تقویت نمایید. یکی از دلایل این موضوع توجه به گرامرها و ساختارهای مختلف موجود در دو زبان مختلف به صورت همزمان است. با این کار، احتمال ابتلا شدن ذهن به زوال عقل و همچنین بیماری آلزایمر در سال‌های بعدی کاهش پیدا می‌کند. یادگیری کلمات جدید موجب افزایش ظرفیت ذهنی می‌ شود و این کار باعث افزایش قدرت تشخیص  و همچنین بهبود مهارت‌های مرتبط با تصمیم گیری خواهد شد. علاوه بر این، احتمال استخدام شدن نیز در این زمینه افزایش پیدا خواهد کرد.

همه این کارها باعث می شوند تا ذهن انسان بتواند مهارت‌ ها و همچنین اطلاعات مختلف را به صورت ساده ‌تری فراگیرد. یادگیری زبان جدید به‌ عنوان روشی مطمئن در تقویت سایر مهارت‌ های ذهنی و ساده‌ تر کردن یادگیری مسائل جدیدتر به حساب می‌آید.

نکته پایانی

برای فراگیری بهتر، نیاز است تا از ذهن و همچنین بدن خود مراقبت نماییم.  تنها یک روش اثبات شده برای یادگیری وجود دارد و آن فقط تمرین، تمرین و تمرین است.

با این حال، با استفاده از روش ها و استراتژی‌ های متنوع، می‌توانید تعداد دفعات تمرین خود برای یادگیری مسائل جدید را کاهش دهید. سعی کنید تا  ذهن خود را با استفاده از زبان های جدید و یا تمرین ‌های ذهنی مختلف پرورش دهید. علاوه بر این، باید تمرینات مشابه ای نیز در زمینه تقویت نیروی بدنی خود نیز به کار گیرید و در نهایت تا می‌توانید سطح استرس موجود در بدن خود را با انجام بعضی از تمرینات همانند مدیتیشن کاهش دهید. با استفاده از چنین فعالیت‌ هایی می ‌توانید قدرت یادگیری خود را نیز به میزان قابل توجه ای افزایش دهید.