08-12-2017

برای کسانی که در اسپیکینگ آیلتس مشکل دارند!

 

در صورتی که فردی به صورت ناگهانی سؤالی را از ما بپرسد، ممکن است در یافتن جواب برای آن، دچار مشکل شویم. با این حال، گروهی از ما، حتی در پاسخ به سؤالاتی که جواب‌های مشخصی نیز دارند با مشکلاتی مواجه می‌شویم. در حقیقت، اکثراً مشکل در چنین مواقعی ناشی از کمبود دانش و یا اطلاعات نیست، بلکه دلایلی دیگر از جمله اضطراب و دلهره می‌توانند از عوامل اصلی این موضوع به حساب آیند.

در ابتدا بهتر است تا دلیل بروز چنین مشکلاتی را جستجو کنیم و سپس به دنبال روش‌هایی برای حل آن‌ها بگردیم. با اُتیچر همراه باشید تا بتوانید اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه به دست آورید.

دلایلی که ممکن است نتوانیم به خوبی از پس آزمون اسپیکینگ آیلتس برآییم.

  1. اضطراب در حین آزمون

یکی از رایج‌ترین دلایل موجود که عملکرد دانش آموزان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اضطراب است. به همین علت این افراد نمی‌توانند بیش از 2 تا 3 جمله را به زبان آورند. هر چند چنین عواملی تأثیر قابل توجه ای در تسک 1 آزمون آیلتس ندارند، با این وجود، صحبت کردن طولانی در تسک های 2 و 3 از عوامل تأثیر گذار در نمره کسب شده است.

اضطراب

  1. کمبود اطلاعات

ممکن است در آزمون اسپیکینگ آیلتس با سؤالاتی مواجه شوید که اطلاعات شما در آن زمینه بسیار محدود و اندک است. به همین دلیل نمی‌توانید پاسخ‌های قانع کننده‌ای و مناسبی در زمینه موضوعات مطرح شده، ارائه کنید.

  1. عدم شناخت درست محتویات آزمون

یکی دیگر از دلایلی که دانش آموزان نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند، تشخیص زمان مناسب برای ارائه جزئیات بیشتر در مورد سؤالات مطرح شده است. به همین دلیل، آن‌ها نمی‌توانند به درستی تشخیص دهند که آیا باید یک جمله و یا جزئیات بیشتری در مورد موارد مطرح شده ارائه کنند.

تاکنون با دلایل متعددی برای بروز چنین مشکلاتی در آزمون اسپیکینگ آیلتس مواجه شدیم، و اکنون زمان آن رسیده است که پیشنهاداتی برای رفع چنین مشکلاتی را ارائه نماییم.

تشخیص زمان مناسب برای ارائه جزئیات بیشتر

معمولاً در تسک 1 آزمون اسپیکینگ آیلتس، با سؤالاتی ساده و ابتدایی مواجه خواهید شد. با این وجود، پاسخ‌های یک جمله‌ای نمی‌توانند امکان سنجش درستی را در اختیار اگزمینر قرار دهد. به همین دلیل، نیاز است تا حداقل پاسخ‌های دو جمله‌ای به پرسش‌هایی که در این بخش داده شود گفته شود. عموماً در تسک 1 سؤالاتی در زمینه “اطلاعات خانوادگی” و یا سؤالاتی در زمینه “دوران کودکی” مورد پرسش قرار می‌گیرند. اگزمینر در این مرحله سعی می‌کند تا به نوعی باعث آرامش کاندیدها شود. و به همین دلیل هر چقدر که بیشتر بتوانید در این مرحله صحبت کنید، احتمال موفقیت در مراحل بعدی همانند تسک 2 و 3 افزایش پیدا خواهد کرد. خواندن این مقاله در مورد تکنیک های موفقیت در بخش اسپیکینگ آیلتس را نیز از دست ندهید.

عموماً در تسک های 2 و 3 پرسش‌هایی مطرح می‌شود که نیاز به پاسخ‌هایی دقیق‌تری دارند و داوطلبین باید اطلاعات بیشتری در این بخش‌ها ارائه کنند. به همین دلیل و برای موفقیت بیشتر، نیاز است تا آمادگی خود را برای مکالمات طولانی‌تر افزایش دهید.

اسپیکینگ آیلتس

نکات و پیشنهادات کاربردی

تاکنون مشکلات متعددی را در بخش‌های قبلی معرفی کردیم که می‌توان این موارد را با استفاده از نکات و پیشنهاداتی که قصد ارائه آن را داریم، بر طرف کرد.

آ. برطرف کردن اضطراب

همانطور که در مقاله قبلی نیز توضیح دادیم، یکی از بهترین روش‌های رفع اضطراب، مشارکت در بحث‌های گروهی و به‌ویژه به زبان انگلیسی است. دانش آموزان و داوطلبین باید سعی کنند تا مکالمات خود را افراد مختلفی برگزار کنند و از هر موقعیتی که در این زمینه به دست می‌آورند، استفاده نمایند. همچنین همانطور که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است، ترس از اشتباه، دشمن یادگیری است، پس نهراسید و تمرین کنید.

از دوستان، آشنایان و یا همکاران خود بخواهید تا در صورتی که مرتکب اشتباهی شدید، اشتباهات شما را تصحیح کنند.

سعی کنید خود را با محیط رسمی آزمون اصلی اسپیکینگ آیلتس آشنا کنید. برای این منظور، می‌توانید از دوستان و اعضای خانواده خود بخواهید که نقش اگزمینر را بازی کنند و سپس به صورت رسمی و با رعایت نکات مورد نظر جلسات آزمون را برگزار نمایند. این کار می‌تواند کمکی بزرگ به شما در جهت کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس شود.  علاوه بر این، با انجام چنین کاری، می‌توان خود را با محیط‌ها و سؤال‌های نا آشنا، بیشتر هماهنگ کرد.

اسپسکینگ آیلتس

ب. افزایش اطلاعات مورد نیاز

برای انجام موفقیت آمیز بخش اسپیکینگ آیلتس، باید مطالعات خود را به میزان قابل توجه ای افزایش داد. از هر موقعیتی که می‌توانید برای خواندن مطالب جدید استفاده کنید. در کنار افزایش اطلاعات مورد نیاز در زمینه مسائل روز، نیاز است تا در مورد سؤالات مطرح شده در آزمون‌های اخیر آیلتس نیز آشنایی به دست آورید. و به همین دلیل، نباید تنها اطلاعات خود را محدود به مسائل روز کنید. باید سعی کنید تا مطالعات خود را در حوزه‌های متعددی گسترش دهید. که از این موارد می‌توان به مسائل مربوط به سرگرمی، ارزش‌های خانوادگی، قوانین موجود در کشورها و یا حتی برنامه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی اشاره کرد.

هر چقدر که مطالعات خود را افزایش دهید، به همان نحو می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد موضوعات مختلف به دست آورید. و در نتیجه، این کار باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

یکی از نکات مهم در زمینه آزمون اسپیکینگ آیلتس، درک اطلاعات و زمان مورد نیاز برای انجام هر یک از بخش‌های مختلف آن است. علاوه بر این، باید بدانید که این‌گونه اطلاعات را چگونه و به چه صورتی ارائه کنید. با این حال، در صورتی که اطلاعات مورد نیاز را در دسترس داشته باشید، به سادگی می‌توانید چنین مسائلی را بر طرف کنید. در نتیجه، سعی کنید در ابتدا اطلاعات و همچنین اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. و در نهایت قدرت مکالمه، خود به خود بهبود پیدا می‌کند.

افزایش اطلاعات

همچنین خوانده شود: روز امتحان IELTS چه لباسی بپوشم؟!