09-12-2017

نکات ضروری قبل از اسپیکینگ IELTS

مصاحبه آیلتس

 

در این مقاله به چند نکته اساسی که قبل از آماده شدن برای اسپیکینگ IELTS باید آنها را در نظر بگیرید اشاره می شود.

اسپیکینگ آیلتس بر مبنای درستی، روانی، تنوع واژگان، تلفظ و کاربرد بجای زبان است. این هم فهرستی از مهارت‌ها و تدابیری که اگزمینرهای  IELTS در جستجوی آن هستند، بنابراین برای نتیجه هر چه بهتر روی این موارد کارکنید:

1- اسپیکینگ آیلتس به گونه ای طراحی‌شده که به تدریج چالشی تر می‌شود. قبل از اینکه فرصتی برای ابراز گستره‌ی توانایی زبانی داشته باشید، در ابتدا به شما وقت می‌دهند تا در شرایط خوب و راحتی قرار بگیرید. بخش 1 راحت‌ترین قسمت این آزمون است؛ باید بتوانید بدون مشکل این قسمت را به پایان برسانید. بخش 2 و 3 وزین تر بوده و اگزمینر معمولاً مبنای ارزیابی‌ اش را بر توانایی روانی بیان داوطلب می‌گذارد. در بخش 2 باید به مدت 2 دقیقه پیوسته صحبت کنید و در بخش 3 باید نظرات خود را مورد بحث قرار دهید. اگر جواب‌های شما در این دو بخش از آزمون کوتاه باشد، ممکن است نمره بالایی برای عملکردتان دریافت نکنید.

اسپیکینگ آیلتس

2- دو قسمت اول اسپیکینگ آیلتس، پرسش‌هایی در مورد هویت شخصی خودتان است، مثلاً نام، شماره داوطلبی، زادگاه و تأییدیه گذرنامه (پاسپورت). جواب‌هایتان باید مختصر و واقعی باشد. اگر چه ، باید از پاسخ‌هایی که خیلی کوتاه هستند نیز اجتناب کنید؛ پاسخ‌های تک کلمه‌ای به دلیل اینکه دارای محتوای کافی برای ارزیابی نیستند ،مورد قبول اگزمینر قرار نمی‌گیرند.

3- پرسش‌های بعدی اسپیکینگ آیلتس مربوط به موضوعات روزانه مثل غذا و لباس میباشد. پاسخ‌های شما باید پر جزئیات و دقیق باشد و فقط شامل بله و خیر نباشد. هر چند،شما باید دقت کنید که در طول این قسمت (بخش1) خیلی طولانی هم صحبت نکنید،چرا که این فرصت را در بخش‌های 2 و 3 خواهید داشت.

4- همانطور که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است، اگر در بخش 1 خود را وادار به ادامه کنید نتیجه این می‌شود که در بخش‌های پایانی، حرفی برای گفتن نخواهید داشت و  این روی نمره‌ی شیوایی و روانی زبان شما اثر نامطلوبی می‌گذارد.

5- قبل از شروع به پاسخ‌های مفصل تر بخش‌های 2 و 3 ، باید یک دقیقه را صرف آماده کردن یادداشت بکنید.می‌توانید این یادداشت‌ها را نگه داشته و در سراسر مصاحبه جلوی خود بگذارید. در طول پاسخ‌های دو دقیقه‌ای، باید تا قبل از اینکه اگزمینر شما را متوقف کند به صحبت کردن ادامه دهید. اگر مکث‌های کوتاهی داشتید نگران نباشید که کاملاً عادی است. گر چه ، مکث‌های طولانی نشان‌دهنده‌ی عدم شیوایی و ضعف زبان است. عملکرد شما در طول این پاسخ‌های دو دقیقه‌ای بسیار به این بستگی دارد که در یک دقیقه‌ای که به شما می‌دهند چقدر خودتان را خوب آماده می‌کنید. متأسفانه، بسیاری از داوطلبان اغلب از این یک دقیقه آماده سازی استفاده نمی‌کنند؛ در صورتی که می‌توان یادداشت‌های در مورد جمله سازی برداشت.با اینکه افرادی که گویا و روان صحبت می‌کنند همیشه به این زمان نیازی ندارند، ولی همین یک دقیقه برای آماده شدن مفید است. اگر تصمیم گرفتید از این مرحله سرسری رد شوید، شاید این‌چنین فرصتی را هیچ موقع در طول این مصاحبه دوباره به دست نیاورید.

اسپیکینگ آیلتس

6- در نهایت،اگزمینر شما را به مرحله‌ی بحث و گفتگو هدایت کرده و از شما می‌خواهد تا نظرتان را در مورد موضوعی بیان کنید.حالا شما این شانس را دارید تا مهارت‌های زبانی سخنرانی را در حین مباحث نظری یا موضوعات واقعی نشان دهید. شما باید پرسش‌ها را تا جای ممکن به طور کامل و روان پاسخ داده و با دلیل از نظرتان به موقع دفاع کنید. برای انجام این کار بهتر است تا از اخبار و وقایع روز باخبر باشید چون شما را در ارائه دلایل و مثال‌های مناسب کمک می‌کند. در این بخش از مصاحبه باید نظرتان در مورد موضوع اخبار ارائه دهید.

اسپیکینگ آیلتس ضبط‌ صوتی می‌شود که اگزمینر بتواند بخش‌های مصاحبه را چندین دفعه قبل از ثبت ارزیابی گوش کند. همچنین در صورت لزوم، اگزمینرهای مختلف هم می‌توانند این مصاحبه را گوش کنند. کار ضبط به صورت تصادفی توسط UCLES چک می‌شود تا مطمئن شوند که استانداردهای نمره دهی به درستی اجرا می‌شود.

تا دفعه بعد!